Støttepartier kritiserer regeringen for at fortsætte med mobil-overvågning

Et nyt forslag om logning af danskernes mobildata møder kritik fra SF, Radikale og Enhedslisten.

Artikel top billede

(Foto: TDC NET)

Regeringen vil nu ændre på reglerne for logning af mobildata.

Men forslaget møder ifølge nyhedsbureauet Ritzau modstand fra regeringens støttepartier, der mener, at der stadigvæk lægges op til en for omfangsrig registrering af danskernes mobildata.

”I den model, der fremlægges, går man enormt langt for at bevare mest mulig logning. Det synes jeg, er stærkt problematisk,” oplyser retsordfører Karina Lorentzen (SF) i et skriftligt til Ritzau.

Reaktion på EU-dom

Den nye lovforslag er en reaktion på, at EU-domstolen i oktober slog fast, at medlemslandene ikke lovligt kan foretage ubegrænset indhentning og opbevaring af internet- og lokationsdata.

Ifølge domstolen kan denne form for logning kun gennemføres lovligt i begrænsede perioder i forbindelse med tilfælde, hvor der er en akut trussel mod den nationale sikkerhed.

Som en konsekvens af dommen vil regeringen ifølge det nye forslag kun være i stand til at pålægge teleselskaber at foretage en målrettet logning, der retter sig mod specifikke personer eller særlige geografiske områder.

Til gengæld lægger loven op til, at teleselskaberne med henblik på at beskytte den nationale sikkerhed fortsat skal pålægges at logge data i et år ad gangen.

Det nye forslag fra regeringen møder ifølge Ritzau ikke alene kritik fra SF, men også fra Radikale og Enhedslisten, der også ønsker at begrænse logningen af danskernes mobilbrug.

Læs også: Danske teleselskaber skal fortsætte logning, selvom EU-domstol har erklæret det ulovligt

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

    Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network