Støttepartier kritiserer regeringen for at fortsætte med mobil-overvågning

Et nyt forslag om logning af danskernes mobildata møder kritik fra SF, Radikale og Enhedslisten.

Artikel top billede

(Foto: TDC NET)

Regeringen vil nu ændre på reglerne for logning af mobildata.

Men forslaget møder ifølge nyhedsbureauet Ritzau modstand fra regeringens støttepartier, der mener, at der stadigvæk lægges op til en for omfangsrig registrering af danskernes mobildata.

”I den model, der fremlægges, går man enormt langt for at bevare mest mulig logning. Det synes jeg, er stærkt problematisk,” oplyser retsordfører Karina Lorentzen (SF) i et skriftligt til Ritzau.

Reaktion på EU-dom

Den nye lovforslag er en reaktion på, at EU-domstolen i oktober slog fast, at medlemslandene ikke lovligt kan foretage ubegrænset indhentning og opbevaring af internet- og lokationsdata.

Ifølge domstolen kan denne form for logning kun gennemføres lovligt i begrænsede perioder i forbindelse med tilfælde, hvor der er en akut trussel mod den nationale sikkerhed.

Som en konsekvens af dommen vil regeringen ifølge det nye forslag kun være i stand til at pålægge teleselskaber at foretage en målrettet logning, der retter sig mod specifikke personer eller særlige geografiske områder.

Til gengæld lægger loven op til, at teleselskaberne med henblik på at beskytte den nationale sikkerhed fortsat skal pålægges at logge data i et år ad gangen.

Det nye forslag fra regeringen møder ifølge Ritzau ikke alene kritik fra SF, men også fra Radikale og Enhedslisten, der også ønsker at begrænse logningen af danskernes mobilbrug.

Læs også: Danske teleselskaber skal fortsætte logning, selvom EU-domstol har erklæret det ulovligt

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura