Artikel top billede

(Foto: TDC NET)

Støttepartier kritiserer regeringen for at fortsætte med mobil-overvågning

Et nyt forslag om logning af danskernes mobildata møder kritik fra SF, Radikale og Enhedslisten.

Regeringen vil nu ændre på reglerne for logning af mobildata.

Men forslaget møder ifølge nyhedsbureauet Ritzau modstand fra regeringens støttepartier, der mener, at der stadigvæk lægges op til en for omfangsrig registrering af danskernes mobildata.

”I den model, der fremlægges, går man enormt langt for at bevare mest mulig logning. Det synes jeg, er stærkt problematisk,” oplyser retsordfører Karina Lorentzen (SF) i et skriftligt til Ritzau.

Reaktion på EU-dom

Den nye lovforslag er en reaktion på, at EU-domstolen i oktober slog fast, at medlemslandene ikke lovligt kan foretage ubegrænset indhentning og opbevaring af internet- og lokationsdata.

Ifølge domstolen kan denne form for logning kun gennemføres lovligt i begrænsede perioder i forbindelse med tilfælde, hvor der er en akut trussel mod den nationale sikkerhed.

Som en konsekvens af dommen vil regeringen ifølge det nye forslag kun være i stand til at pålægge teleselskaber at foretage en målrettet logning, der retter sig mod specifikke personer eller særlige geografiske områder.

Til gengæld lægger loven op til, at teleselskaberne med henblik på at beskytte den nationale sikkerhed fortsat skal pålægges at logge data i et år ad gangen.

Det nye forslag fra regeringen møder ifølge Ritzau ikke alene kritik fra SF, men også fra Radikale og Enhedslisten, der også ønsker at begrænse logningen af danskernes mobilbrug.

Læs også: Danske teleselskaber skal fortsætte logning, selvom EU-domstol har erklæret det ulovligt




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere