Google og Microsoft i fælles browser-initiativ: Vil udrydde disse fem kompatibilitetsproblemer

Som led et nyt initiativ har Google og Microsoft i fællesskab identificeret fem store kompatibilitetsproblemer på nettet, som de nu ønsker at udrydde.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Agnieszka Boeske on Unsplash)

Det skal være lettere at udvikle hjemmesider, der virker gnidningsløst på tværs af de mest populære browsere.

Derfor er Google, Microsoft samt en større del af web-miljøet gået sammen med om et tiltag, som de har døbt #compat2021.

I et blogindlæg oplyser selskaberne, at målet er at udrydde de største kompatibilitetsproblemer mellem de store browsere.

På baggrund af en række data om rapporterede fejl, brugerdata og brugerundersøgelser har selskaberne bag initiativet indentificeret de fem største problemer som webudviklere kæmper med, når de skal udvikle hjemmesider, som skal se ens ud i de mest populære webbrowsere.

Ifølge tal fra Statcounter sidder Googles Chrome-browser i øjeblikket på knap 64 procent af markedet.

Apples Safari er næststørst med en markedsandel 19 procent, mens Firefox og Microsofts Edge sidder på henholdsvis 3,8 og 3,4 procent af markedet.

Læs også: Microsoft hægter sig på Google efter skift til Chromium

De fem store problemer

En af de most udbredte problemer kan henføres til CSS Flexbox, hvorr flexindhold kan blive strukket forskelligt på tværs af browsere.

Det nye intiaitiv vil også forsøge at afhjælpe et problem med CSS Grid, der i fremtiden også skal kunne bruges til at oprette animerede tabeller med browsere, der gør brug af browsermotorerne Chromium og Webkit.

Indtil videre er det kun Mozillas Gecko-motor, der understøtter denne funktionalitet.

Derudover ønsker de også sikre at såkaldte ”sticky elementer” fastholder deres position på tværs af browser.

Initiativet ønsker ligeledes at sikre at elementer fastholder deres dimensioner i højde og bredde på tværs af browser, og sidst men ikke mindst skal 3D-effekter i højere grad se ens ud på tværs af browsere.

Læs også: Slut med klassisk Microsoft Edge: Microsoft begynder udrulning af Chromium om få dage

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S