Google og Microsoft i fælles browser-initiativ: Vil udrydde disse fem kompatibilitetsproblemer

Som led et nyt initiativ har Google og Microsoft i fællesskab identificeret fem store kompatibilitetsproblemer på nettet, som de nu ønsker at udrydde.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Agnieszka Boeske on Unsplash)

Det skal være lettere at udvikle hjemmesider, der virker gnidningsløst på tværs af de mest populære browsere.

Derfor er Google, Microsoft samt en større del af web-miljøet gået sammen med om et tiltag, som de har døbt #compat2021.

I et blogindlæg oplyser selskaberne, at målet er at udrydde de største kompatibilitetsproblemer mellem de store browsere.

På baggrund af en række data om rapporterede fejl, brugerdata og brugerundersøgelser har selskaberne bag initiativet indentificeret de fem største problemer som webudviklere kæmper med, når de skal udvikle hjemmesider, som skal se ens ud i de mest populære webbrowsere.

Ifølge tal fra Statcounter sidder Googles Chrome-browser i øjeblikket på knap 64 procent af markedet.

Apples Safari er næststørst med en markedsandel 19 procent, mens Firefox og Microsofts Edge sidder på henholdsvis 3,8 og 3,4 procent af markedet.

Læs også: Microsoft hægter sig på Google efter skift til Chromium

De fem store problemer

En af de most udbredte problemer kan henføres til CSS Flexbox, hvorr flexindhold kan blive strukket forskelligt på tværs af browsere.

Det nye intiaitiv vil også forsøge at afhjælpe et problem med CSS Grid, der i fremtiden også skal kunne bruges til at oprette animerede tabeller med browsere, der gør brug af browsermotorerne Chromium og Webkit.

Indtil videre er det kun Mozillas Gecko-motor, der understøtter denne funktionalitet.

Derudover ønsker de også sikre at såkaldte ”sticky elementer” fastholder deres position på tværs af browser.

Initiativet ønsker ligeledes at sikre at elementer fastholder deres dimensioner i højde og bredde på tværs af browser, og sidst men ikke mindst skal 3D-effekter i højere grad se ens ud på tværs af browsere.

Læs også: Slut med klassisk Microsoft Edge: Microsoft begynder udrulning af Chromium om få dage

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job