TDC Net skruer gevaldigt op for hastigheden på fiberforbindelser til private: Mere end en fordobling med ny teknologi

Nu kan private fiberkunder, der kører på fiber hos TDC Net, snart købe sig til en betydelig hastighedsforbedring. Ny fiberteknologi gør det muligt at få op til 2.500 megabit per sekund. På længere sigt kan det blive til 10 gange den nuværende tophastighed.

Artikel top billede

Infrastrukturselskabet TDC Net ruller nu en ny fiberstandard ud på selskabets net, så privatkunder hos flere forskellige udbydere kan købe sig til en betydelig hastighedsforbedring - i første omgang op til 2.500 megabit per sekund begge veje.

På længere sigt vil TDC Net kunne udnytte standarden fuldt ud og tilbyde op til 10.000 megabit per sekund.

I første omgang bliver de nye muligheder tilbudt i blandt andet Aarhus, Aalborg, Odense og dele af Storkøbenhavn. Det sker ifølge en pressemeddelelse i løbet af dette forår.

Samtidig går TDC Net i gang med at forberede alle nye fiberforbindelser til også at kunne understøtte teknologien, der i løbet af de kommende år forventes at nå ud til cirka én million danske adresser.

Den nye fiberstandard, som TDC ruller ud, kaldes XGS-PON. Der er tale om en opdateret standard for såkaldt Passive Optical Networks (PON), der understøtter hurtigere dataoverførsel med op til 10 gigabit pr. sekund.

XGS-PON er en del af en familie af standarder kaldet gigabit-klar PON eller G-PON.

G-PON står for Gigabit PON eller 1 Gigabit PON.

I forkortelsensen XGS-PON refererer X’et til 10 gigabit pr. sekund, mens S’et refererer til ‘symetrisk’

Du kan læse mere om teknikken her.

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    AGITO Medical A/S

    IT Operations Lead

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS