TDC Net skruer gevaldigt op for hastigheden på fiberforbindelser til private: Mere end en fordobling med ny teknologi

Nu kan private fiberkunder, der kører på fiber hos TDC Net, snart købe sig til en betydelig hastighedsforbedring. Ny fiberteknologi gør det muligt at få op til 2.500 megabit per sekund. På længere sigt kan det blive til 10 gange den nuværende tophastighed.

Artikel top billede

Infrastrukturselskabet TDC Net ruller nu en ny fiberstandard ud på selskabets net, så privatkunder hos flere forskellige udbydere kan købe sig til en betydelig hastighedsforbedring - i første omgang op til 2.500 megabit per sekund begge veje.

På længere sigt vil TDC Net kunne udnytte standarden fuldt ud og tilbyde op til 10.000 megabit per sekund.

I første omgang bliver de nye muligheder tilbudt i blandt andet Aarhus, Aalborg, Odense og dele af Storkøbenhavn. Det sker ifølge en pressemeddelelse i løbet af dette forår.

Samtidig går TDC Net i gang med at forberede alle nye fiberforbindelser til også at kunne understøtte teknologien, der i løbet af de kommende år forventes at nå ud til cirka én million danske adresser.

Den nye fiberstandard, som TDC ruller ud, kaldes XGS-PON. Der er tale om en opdateret standard for såkaldt Passive Optical Networks (PON), der understøtter hurtigere dataoverførsel med op til 10 gigabit pr. sekund.

XGS-PON er en del af en familie af standarder kaldet gigabit-klar PON eller G-PON.

G-PON står for Gigabit PON eller 1 Gigabit PON.

I forkortelsensen XGS-PON refererer X’et til 10 gigabit pr. sekund, mens S’et refererer til ‘symetrisk’

Du kan læse mere om teknikken her.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S