TDC Net skruer gevaldigt op for hastigheden på fiberforbindelser til private: Mere end en fordobling med ny teknologi

Nu kan private fiberkunder, der kører på fiber hos TDC Net, snart købe sig til en betydelig hastighedsforbedring. Ny fiberteknologi gør det muligt at få op til 2.500 megabit per sekund. På længere sigt kan det blive til 10 gange den nuværende tophastighed.

Artikel top billede

Infrastrukturselskabet TDC Net ruller nu en ny fiberstandard ud på selskabets net, så privatkunder hos flere forskellige udbydere kan købe sig til en betydelig hastighedsforbedring - i første omgang op til 2.500 megabit per sekund begge veje.

På længere sigt vil TDC Net kunne udnytte standarden fuldt ud og tilbyde op til 10.000 megabit per sekund.

I første omgang bliver de nye muligheder tilbudt i blandt andet Aarhus, Aalborg, Odense og dele af Storkøbenhavn. Det sker ifølge en pressemeddelelse i løbet af dette forår.

Samtidig går TDC Net i gang med at forberede alle nye fiberforbindelser til også at kunne understøtte teknologien, der i løbet af de kommende år forventes at nå ud til cirka én million danske adresser.

Den nye fiberstandard, som TDC ruller ud, kaldes XGS-PON. Der er tale om en opdateret standard for såkaldt Passive Optical Networks (PON), der understøtter hurtigere dataoverførsel med op til 10 gigabit pr. sekund.

XGS-PON er en del af en familie af standarder kaldet gigabit-klar PON eller G-PON.

G-PON står for Gigabit PON eller 1 Gigabit PON.

I forkortelsensen XGS-PON refererer X’et til 10 gigabit pr. sekund, mens S’et refererer til ‘symetrisk’

Du kan læse mere om teknikken her.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsarkitekt til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Spillehallen.dk ApS

    Systemadministrator til Spillehallen.dk

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S