Svensk elektronikkæde overtager danske AV-Cables

Den svenske detailkæde Kjell & Company køber den danske internetforhandler AV-Cables af ejer og stifter Christian Damgard Møller.

Artikel top billede

AV-Cables hovedkvarter i Hornsyld syd for Horsens. (Foto: AV-Cables)

Den svenske detailkæde Kjell & Company overtager en af Danmarks største internetforhandlere af elektronik-udstyr, AV-Cables, skriver Finans.

Sælgeren er Christian Damgaard Møller, der grundlagde selskabet i 2006, hvor han begyndte at sælge udstyr hjemme fra sit parcelhus i Horsens.

Han har hidtil været eneejer af AV-Cables via holdingselskabet CDM Holding 2016.

Siden er det gået slag i slag. Selskabets drives i dag fra et stort lagerhus i Hornsyld syd for Horsens.

Christian Damgaard Møller fortsætter som direktør i selskabet under det nye ejerskab.

"De køber ikke vores brand for at lukke det. De skal bygge os videre," siger han til avisen.

Han siger til avisen, at AV-Cables har brug for at få nye ejere ind for at få den rette viden og den rette ballast til at komme videre.

Kjell & Company sælger som AV-Cables elektronik-udstyr. Det svenske selskab er ejet af kapitalfonden FSN samt de svenske grundlæggere.

Kjell & Company-kæden består i dag af mere end 120 butikker i Norge og Sverige.

AV-Cables omsatte i 2020 for omkring 200 millioner kroner og landede en bruttofortjeneste på 45,6 millioner kroner og et overskud på 24,6 millioner kroner.

Selskabet beskæftiger i dag omkring 35 medarbejdere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job