Svensk elektronikkæde overtager danske AV-Cables

Den svenske detailkæde Kjell & Company køber den danske internetforhandler AV-Cables af ejer og stifter Christian Damgard Møller.

Artikel top billede

AV-Cables hovedkvarter i Hornsyld syd for Horsens. (Foto: AV-Cables)

Den svenske detailkæde Kjell & Company overtager en af Danmarks største internetforhandlere af elektronik-udstyr, AV-Cables, skriver Finans.

Sælgeren er Christian Damgaard Møller, der grundlagde selskabet i 2006, hvor han begyndte at sælge udstyr hjemme fra sit parcelhus i Horsens.

Han har hidtil været eneejer af AV-Cables via holdingselskabet CDM Holding 2016.

Siden er det gået slag i slag. Selskabets drives i dag fra et stort lagerhus i Hornsyld syd for Horsens.

Christian Damgaard Møller fortsætter som direktør i selskabet under det nye ejerskab.

"De køber ikke vores brand for at lukke det. De skal bygge os videre," siger han til avisen.

Han siger til avisen, at AV-Cables har brug for at få nye ejere ind for at få den rette viden og den rette ballast til at komme videre.

Kjell & Company sælger som AV-Cables elektronik-udstyr. Det svenske selskab er ejet af kapitalfonden FSN samt de svenske grundlæggere.

Kjell & Company-kæden består i dag af mere end 120 butikker i Norge og Sverige.

AV-Cables omsatte i 2020 for omkring 200 millioner kroner og landede en bruttofortjeneste på 45,6 millioner kroner og et overskud på 24,6 millioner kroner.

Selskabet beskæftiger i dag omkring 35 medarbejdere.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Danoffice IT

IT-supporter

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Bid Support Specialist (Maternity Cover)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kickstart din karriere og bliv IT-supporterelev hos Haderslev Kaserne

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil