Koreansk gigant trækker sig ud af smartphone-markedet

Den sydkoreanske elektronikgigant LG siger nu farvel til smartphone-markedet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Den sydkoreanske elektronikgigant LG trækker sig ud af smartphone-markedet.

Det meddelte selskabet mandag.

Her oplyste LG, at selskabet forlader smarpthone-markedet for til gengæld at kunne koncentrere sig om vækstområder som elektriske biler, IOT, robotudvikling, kunstig intelligens og nye platforme og tjenester,

Samtidig understreger LG at eksisterende telefoner fortsat vil blive solgt og være omfattet af support.

LG’s smartphone-division har gennem de seneste seks år indkasseret tab for 4,5 milliarder dollar.

Det sydkoreanske selskab var tidligere blandt de førende smartphone-producenter, men sidder i dag på blot to procent af det globale marked for smartphones.

Udmeldingen betyder forment også, at LG nu dropper lanceringen af en række planlagte telefoner.

Her i blandt en opsigtsvækkende foldbartelefon med to skærme, hvor den ene skærm kan skubbes op via en hængselsanordning.

Læs også:
Lys og lyd i en og samme komponent: LG vil få mobilskærmen til at fungere som højttaler

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    BEC Financial Technologies

    Information Architect

    Region Sjælland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste hacker i Århus eller København?

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS