BEC indgår partnerskab med fremadstormende fintech-selskab

Et nyt samarbejde med fintech-selskabet Nordic API Gateway skal give BEC's kunder adgang til open banking.

Artikel top billede

Bankdatacentralen fra Roskilde, BEC, har indgået et samarbejde med den fremadstormende dansk fintech-virksomhed Nordic API Gateway.

Det skriver Børsen.

Formålet med samarbejdet er at sikre, at de 27 danske pengeinstitutter, der er kunder hos BEC, får adgang til open banking.

Kan give tredjepart adgang

Med open banking kan kunderne give en tredjepart adgang til bankdata og mulighed for at gennemføre transaktioner.

For nylig gennemførte Nordic API Gateway et lignende samarbejde med BEC’s konkurrent Bankdata.

“Vi arbejder hårdt på at åbne BEC’s bankplatform og er godt i gang med nye samarbejder med globalt førende teknologipartnere på en række områder. I et stærkt partnerskab med Nordic API Gateway kan vi nu også udvikle innovative servicer, der interagerer direkte med konti i andre pengeinstitutter,” siger Jesper Nielsen, administrerende direktør i BEC, til Børsen.

Vil lære af nye spillere

Ifølge Børsen dækker aftalen en fjerdedel af det danske bankmarked.

I et interview med Computerworld forklarede BEC-topchefen for nylig, at selskabet har behov for at skrue op for udviklingstempoet samt tage ved lære af en række af de nye spillere på fintech-markedet.

”Jeg vil gerne have, at vi bruger tiden på at løse svære problemer i stedet for at sidde i møder og diskutere,” sagde Jesper Nielsen til Computerworld.

Læse hele interviewet her:

Derfor rydder BEC-boss op og forandrer hele butikken: Sløvt udviklingstempo har ramt vores kunder

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network