BEC indgår partnerskab med fremadstormende fintech-selskab

Et nyt samarbejde med fintech-selskabet Nordic API Gateway skal give BEC's kunder adgang til open banking.

Artikel top billede

Bankdatacentralen fra Roskilde, BEC, har indgået et samarbejde med den fremadstormende dansk fintech-virksomhed Nordic API Gateway.

Det skriver Børsen.

Formålet med samarbejdet er at sikre, at de 27 danske pengeinstitutter, der er kunder hos BEC, får adgang til open banking.

Kan give tredjepart adgang

Med open banking kan kunderne give en tredjepart adgang til bankdata og mulighed for at gennemføre transaktioner.

For nylig gennemførte Nordic API Gateway et lignende samarbejde med BEC’s konkurrent Bankdata.

“Vi arbejder hårdt på at åbne BEC’s bankplatform og er godt i gang med nye samarbejder med globalt førende teknologipartnere på en række områder. I et stærkt partnerskab med Nordic API Gateway kan vi nu også udvikle innovative servicer, der interagerer direkte med konti i andre pengeinstitutter,” siger Jesper Nielsen, administrerende direktør i BEC, til Børsen.

Vil lære af nye spillere

Ifølge Børsen dækker aftalen en fjerdedel af det danske bankmarked.

I et interview med Computerworld forklarede BEC-topchefen for nylig, at selskabet har behov for at skrue op for udviklingstempoet samt tage ved lære af en række af de nye spillere på fintech-markedet.

”Jeg vil gerne have, at vi bruger tiden på at løse svære problemer i stedet for at sidde i møder og diskutere,” sagde Jesper Nielsen til Computerworld.

Læse hele interviewet her:

Derfor rydder BEC-boss op og forandrer hele butikken: Sløvt udviklingstempo har ramt vores kunder

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics