Kæmpe pres på coronapas under genåbningen: Danskerne tjekkede testsvar en million gange

Cirka en million danskere skulle i går have adgang til deres coronpas, men Sundhed.dk klarede det store pres uden større problemer, lyder det fra tjenestens direktør.

Artikel top billede

Der var travlhed hos de danske frisører, tatovører og skønhedssaloner i går, da de liberale erhvervs genåbnede med krav om fremvisning af et coronapas.

Det afspejlede sig også i trafikken til sundhed.dk og appen Minsundhed, hvor folk kan finde dokumentation for deres vaccination eller negative testsvar, oplyser direktøren for Sundhed.dk Morten Elbæk Petersen til nyhedsbureauet Ritzau.

Ifølge nyhedsbureauet havde Sundhed.dk frem til klokken20 tirsdag aften 746.000 besøg, mens appen MinSundhed havde 314.000 besøg.

Travl dag

Det vil sige, at de to tjenester til sammen blev besøgt mere end én milliongange

Læs også: Sundhed.dk er klar med vaccinepas: Sådan finder du det

"Det har været en travl dag, men også en god dag. Vores løsninger har virket, så danskerne har kunnet bruge coronapasset til at deltage i genåbningen," siger direktøren til Ritzau.

I går advarede Sundhed.dk om, at danskerne skulle forberede sig om at blive ramt af kø, når de besøgte sitet under genåbningen.

Ifølge Morten Elbæk Petersen oversteg ventetiden dog ikke på noget tidspunkt mere end 4 til 5 minutter, mens brugere i en stor del af dagen kunne gå direkte ind på siden.

Læs også: Netcompany og Trifork vandt udbud om coronapas: Få alle detaljerne om appen her

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S