C, Java og Python er størst: Her er de 20 mest populære programmerings-sprog i verden

C er tilbage som verdens mest populære programmerings-sprog. Apples Objective-C er på vej ud i glemslen. Se listen over de 20 mest populære programmerings-sprog lige nu.

Artikel top billede

Programmerings-sproget C er verdens mest populære programmerings-sprog lige nu fulgt af Java og Python.

Den viser det netop offentliggjorte Tiobe-indeks for april.

Tiobe-indekset er baseret på data fra it-udviklere, undervisere og leverandører, og Tiobe anvender Google, Bing, Yahoo, Wikipedia, Amazon, YouTube og Baidu til at regne sig frem til de pågældende ratings, men er altså ikke udtryk for hvilket sprog, der er bedst, eller hvilket sprog, der bliver skrevet flest linier kode til.

På Tiobe-listen har Python for tiden mest fremgang, mens Java - der ligger næsthøjest efter C - er det programmerings-sprog, der går mest tilbage.

Java har i det seneste års tid gradvist mistet terræn efter i en årrække at have ligget som nummer et på Tiobe-indekset.

Ifølge Tiobe kan det skyldes corona-krisen, hvor der har været en del fokus på udvikling af sundhedssektorens løsninger, som i langt højere grad end Java skrives i Python, R samt embeddede sprog som C og C##.

Det kan du læse mere om her: Her er de 20 mest populære programmeringssprog: C overhaler Java for første gang i fem år

Apples Objective-C glider ud

April-indekset viser også, at tiden er ved at være omme for Apples gamle programmerings-sprog Objective-C, som nu for første gang slet ikke er med på Tiobe-listen.

Objective-C blev engang anvendt til at skrive alle applikationer til iPhone og har holdt godt ved, i det det er hele syv år siden, at Apple lancerede sit dengang nye programmerings-sprog Swift.

Siden er Objective-C gledet ned ad listen.

Tiobe vurderer, at der ikke er udsigt til, at Objective-C vender tilbage umiddelbart.

På den anden side skal man aldrig sige aldrig, lyder det fra Tiobe, der peger på, at ‘gamle sprog nogle gange slår tilbage.”

Det gælder på den nye liste eksempelvis for det gamle programmerings-sprog Fortran, der pludselig er dukket op på 20.-pladsen på Tiobe-indekset.

“Denne dinosaur [Fortran, red] er tilbage på Top 20 efter mere end 10 år ude af listen,” lyder det fra Tiobe.

“Fortran var det første kommercielle programmerings-sprog nogensinde, og det vinder gradvist frem på grund af det store behov for videnskabelig data-crunching,” lydet det fra Tiobe.

Læs også:

Disse it-kompetencer giver størst chance for lønforhøjelse i amerikanske it-virksomheder

Apples nye super-teknologi til apps: Derfor deler Swift vandene

9 programmerings-funktioner som Apple har kopieret - her har Apple fået ideerne

Her ser du hele Tiobe-indekset for april 2021.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos