Apples nye super-teknologi til apps: Derfor deler Swift vandene

Swift er Apples nye programmeringssprog, der skal føre til langt bedre iOS-apps. Det er dog ikke alle, der mener, at det er en god idé.

Artikel top billede

"Det er interaktivt og sjovt at skrive kode, syntaksen er kortfattet og dog udtryksfuld, og apps kører lynende hurtigt."

Sådan lover Apple, at oplevelsen for udviklerne bliver med det nye programmeringssprog, Swift, der blev præsenteret på udviklerkonferencen WWDC.

"Swift er resultatet er den nyeste forskning i programmeringssprog kombineret med årtiers erfaringer med at bygge Apple-platforme," skriver Apple på sin hjemmeside om programmeringssproget. 

Blandt de gevinster, Apple mener, at man kan opnå med Swift, er færre fejl og i det hele taget en renere kode, der er lettere at skrive.

Swift blev på WWDC lanceret som beta, og den endelige version af programmeringssproget ventes klart til efteråret.

Allerede nu kører debatten dog rundt omkring blandt udviklerne.

For mens Apples ambition om at gøre det endnu nemmere at udvikle til iOS-platformen opfattes som et positivt projekt, så er der lidt mere delte meninger om selve løsningen: Swift.

Kan det føre til flere amatør-apps?

Skepsissen går blandt andet på, at det bliver så nemt at udvikle apps, at for mange nybegyndere og uerfarne udviklere kan lave apps til App Store - og at kvalitetesniveauet dermed risikerer at falde.

En af skeptikerne er Appster-CTO Martin Halfor, der udtaler til Smartcompany, at Swift vil resultere i en bølge af ringe apps i stil med den, man så, da Microsoft lancerede Visual Basic i 1994.

"Min forudsigelse er, at vi vil få en lignende syndflod af apps med ringe kvalitet, der er udviklet af teenagedrenge på værelset for få dollars i timen," udtaler han.

"Selvom Apple vil gennemgå de fleste af dem for at se, om de skal ind i App Store, så betyder det, at muligheden for at skabe billige og muntre iOS-apps nu er ankommet, fortsætter Martin Halfor i interviewet på Smartcompany med henvisning til, at der nu vil blive en langt større konkurrence om at levere de meget simple apps.

En anden virksomhed, der arbejder med apps, Outware Mobile, ser dog mere positivt på Swift.

"Swift er et spændende skridt fremad, og vores team er allerede begyndt at skrive kode, og at gøre brug af Xcode Playgrounds," lyder det fra chefen fra den virksomhed.

Dette skal bare fungere med Swift

ReadWriteWeb skriver, at Swift indebærer en kompliceret brobygning mellem det nuværende programmingsprog og de værktøjer, udviklerne kender godt, og så det nye sprog.

Det indebærer blandt andet, at man skal kunne videreudvikle på Objective-C-baserede apps med Swift.

"Tricket her er, at den slags interoperabilitet grundlæggende skal fungere perfekt, hvis Swift skal få succes. Hvis det ikke gør det, skal udviklerne stadig rode med Objektive-C for at få deres apps til at fungere - og det betyder, at man skal følge med udviklingen i to sprog, ikke et. Hvilket ikke er den slags pligter, udviklere plejer at være glade for," skriver Readwriteweb.

Ted Schadler, der er Forrester-analytiker, har fremhævet, at Apple på dette års WWDC lancerede Swift, 4.000 nye API'er, nye test-funktioner, adgang til Touch ID, Siri og sensorerne i Apple-produkterne.

"For at kunne bygge nye, innovative apps har udviklere brug for alle de værktøjer og den support, de kan få. Disse annonceringer afspejler Apples hastige, men stabile, udrulninger af ting, der betyder noget for udviklerne."

Du kan se Apples demo af Swift fra WWDC herunder:

Læs også:

Derfor er iOS 8 en kæmpe-nyhed for app-udviklerne

Kan du få iOS 8 - eller er dit Apple-grej forældet?

Her er Apples nyheder:Nu skal iOS og Mac'en for alvor flette fingre

It-giganter bønfalder app-udviklerne:Kom over til os

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job