Hårdt ramt af chip-mangel: Mere end et års ventetid på internet-routere

Den globale mangel på chip fører til ekstremt lang produktionstid på internet-routere. Amerikanske bredbåndsselskaber melder nu om mere end et års ventetid.

Artikel top billede

Den globale mangel på chip rammer nu også bredbåndsleverandører, der som en del af deres pakke-løsninger inkluderer levering af internet-routere.

Ifølge Bloomberg melder en række amerikanske bredbånds-selskaber nu, at de får at vide, at de skal vente op mod 60 uger for at få leveret routere fra producenterne.

Det er mere end det dobbelte antal uger end det tidsrum, som bredbånds-selskaberne normalt skal vente på at få leveret de routere, som de sender videre til deres abonnenter.

Den taiwanske router-producent Zyxel har eksempelvis siden januar krævet, at aftagerne skulle bestille deres leverancer et helt år forud.

Det skyldes, at Zyxel selv har fået besked om fra selskabets egne chip-leverandører at bestillinger skal afgives med et års varsel.

Bloomberg peger på, at det kan få alvorlige konsekvenser, hvis en bredbåndsleverandør ikke kan levere den rigtige router til sine kunder i det stærkt konkurrence-prægede marked.

Ifølge avisen er ingen bredbåndsleverandører løbet helt tør for routere endnu, men med en stærkt udfordret supply chain i de kommende måneder, er det muligt, at det vil ske.

90 procent af leverancerne til 2021 er allerede blevet bestilt.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job