Hårdt ramt af chip-mangel: Mere end et års ventetid på internet-routere

Den globale mangel på chip fører til ekstremt lang produktionstid på internet-routere. Amerikanske bredbåndsselskaber melder nu om mere end et års ventetid.

Artikel top billede

Den globale mangel på chip rammer nu også bredbåndsleverandører, der som en del af deres pakke-løsninger inkluderer levering af internet-routere.

Ifølge Bloomberg melder en række amerikanske bredbånds-selskaber nu, at de får at vide, at de skal vente op mod 60 uger for at få leveret routere fra producenterne.

Det er mere end det dobbelte antal uger end det tidsrum, som bredbånds-selskaberne normalt skal vente på at få leveret de routere, som de sender videre til deres abonnenter.

Den taiwanske router-producent Zyxel har eksempelvis siden januar krævet, at aftagerne skulle bestille deres leverancer et helt år forud.

Det skyldes, at Zyxel selv har fået besked om fra selskabets egne chip-leverandører at bestillinger skal afgives med et års varsel.

Bloomberg peger på, at det kan få alvorlige konsekvenser, hvis en bredbåndsleverandør ikke kan levere den rigtige router til sine kunder i det stærkt konkurrence-prægede marked.

Ifølge avisen er ingen bredbåndsleverandører løbet helt tør for routere endnu, men med en stærkt udfordret supply chain i de kommende måneder, er det muligt, at det vil ske.

90 procent af leverancerne til 2021 er allerede blevet bestilt.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo