Intel vil hjælpe bil-branchen efter global chip-krise

Chip-giganten Intel skal nu afhjælpe den massive mangel på computer-chips til biler. Dermed kaster Intel sig ind på markedet for chips til biler efter, at der har været massiv mangel i ugevis.

Artikel top billede

(Foto: / Picasa)

Intel er klar til at hjælpe den globale bilbranche med at skaffe computer-chips til produktionen af biler.

Det fortæller selskabet nytiltrådte topchef Pat Gelsinger til Reuters.

Gelsinger deltog mandag i et møde med den amerikanske præsident Joe Biden, hvor de sammen med 19 andre topchefer skulle diskutere den globale mangel på computerchips

Intel er en af de sidste virksomheder, der både designer og producerer chips. Derfor er virksomheden altså i stand til at justere produktionen til bil-industrien selvom selskabet i dag ikke leverer chips til netop biler.

"Vi håber at kunne afhjælpe situationen uden, at der er brug for at bygge en fabrik på tre-fire år, men i stedet seks måneder, ved at godkende nogle eksisterende processer," siger Pat Gelsinger til Reuters efter sit møde med den amerikanske præsident.

Den globale mangel på chips skyldes særligt, at størstedelen af verdens computerchips bliver produceret i Asien. Derfor har nedlukning på grund af coronakrisen ramt chip-produktionen hårdt.

Det her fået både EU og USA til at forsikre om, at langt flere computer-chips skal produceres i resten af verden.

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Sikkerhed | Aarhus C

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

22. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job