Intel vil hjælpe bil-branchen efter global chip-krise

Chip-giganten Intel skal nu afhjælpe den massive mangel på computer-chips til biler. Dermed kaster Intel sig ind på markedet for chips til biler efter, at der har været massiv mangel i ugevis.

Artikel top billede

(Foto: / Picasa)

Intel er klar til at hjælpe den globale bilbranche med at skaffe computer-chips til produktionen af biler.

Det fortæller selskabet nytiltrådte topchef Pat Gelsinger til Reuters.

Gelsinger deltog mandag i et møde med den amerikanske præsident Joe Biden, hvor de sammen med 19 andre topchefer skulle diskutere den globale mangel på computerchips

Intel er en af de sidste virksomheder, der både designer og producerer chips. Derfor er virksomheden altså i stand til at justere produktionen til bil-industrien selvom selskabet i dag ikke leverer chips til netop biler.

"Vi håber at kunne afhjælpe situationen uden, at der er brug for at bygge en fabrik på tre-fire år, men i stedet seks måneder, ved at godkende nogle eksisterende processer," siger Pat Gelsinger til Reuters efter sit møde med den amerikanske præsident.

Den globale mangel på chips skyldes særligt, at størstedelen af verdens computerchips bliver produceret i Asien. Derfor har nedlukning på grund af coronakrisen ramt chip-produktionen hårdt.

Det her fået både EU og USA til at forsikre om, at langt flere computer-chips skal produceres i resten af verden.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Kromann Reumert

Legal Tech & AI Adoption Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S