Intel vil hjælpe bil-branchen efter global chip-krise

Chip-giganten Intel skal nu afhjælpe den massive mangel på computer-chips til biler. Dermed kaster Intel sig ind på markedet for chips til biler efter, at der har været massiv mangel i ugevis.

Artikel top billede

(Foto: / Picasa)

Intel er klar til at hjælpe den globale bilbranche med at skaffe computer-chips til produktionen af biler.

Det fortæller selskabet nytiltrådte topchef Pat Gelsinger til Reuters.

Gelsinger deltog mandag i et møde med den amerikanske præsident Joe Biden, hvor de sammen med 19 andre topchefer skulle diskutere den globale mangel på computerchips

Intel er en af de sidste virksomheder, der både designer og producerer chips. Derfor er virksomheden altså i stand til at justere produktionen til bil-industrien selvom selskabet i dag ikke leverer chips til netop biler.

"Vi håber at kunne afhjælpe situationen uden, at der er brug for at bygge en fabrik på tre-fire år, men i stedet seks måneder, ved at godkende nogle eksisterende processer," siger Pat Gelsinger til Reuters efter sit møde med den amerikanske præsident.

Den globale mangel på chips skyldes særligt, at størstedelen af verdens computerchips bliver produceret i Asien. Derfor har nedlukning på grund af coronakrisen ramt chip-produktionen hårdt.

Det her fået både EU og USA til at forsikre om, at langt flere computer-chips skal produceres i resten af verden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS