Kryptobørs rammer værdi på 100 milliarder dollar: Direktør frygter regulering

Den amerikanske handelsplatform for kryptovaluta Coinbase stormer ind på fondsbørsen med en værdi på hele 100 milliarder dollar.

Artikel top billede

Onsdag blev handelsplatformen for kryptovaluta Coinbase børsnoteret, og den kom flyvende fra start.

Selskabet ramte en værdi på 100 milliarder dollar. Med den aktuelle dollarkurs svarer det til 621 milliarder kroner.

Coinbase blev stiftet i 2012, og har i dag 56 millioner brugere over hele verden og platformen har digitale-aktiver for 223 milliarder dollar. Dermed er platformen den største af sin slags.

Læs også: Verdens største kryptobørs fordoblede omsætningen i 2020: Nu søger Coinbase om børsnotering

Børsnoteringen har fået administrerende direktør for Coinbase, Brian Armstrong, til at forklare, at han frygter øget regulering skal spænde ben for det fremadstormende selskab.

"Grundlæggede beder vi bare som minimum om at blive behandlet på samme måde som traditionelle finansielle virksomheder og ikke blive straffet for at bevæge os inden for krypto-området," siger Brain Armstrong til det amerikanske erhvervsmedie CNBC.

Frygten fra Coinbase-topchefen er ikke helt ubegrundet. Joe Bidens regering har allerede peget på, at der er brug for at skrue op for reguleringen af markedet for kryptovaluta.

Det er dog fortsat usikkert præcis, hvordan en sådan lovgivning vil se ud.

Læs mere her: Biden på vej med regulering af bitcoins og andre kryptovaluta

Læses lige nu

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    LINK Mobility

    Erfaren softwareudvikler til SaaS løsning

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S