Kryptobørs rammer værdi på 100 milliarder dollar: Direktør frygter regulering

Den amerikanske handelsplatform for kryptovaluta Coinbase stormer ind på fondsbørsen med en værdi på hele 100 milliarder dollar.

Artikel top billede

Onsdag blev handelsplatformen for kryptovaluta Coinbase børsnoteret, og den kom flyvende fra start.

Selskabet ramte en værdi på 100 milliarder dollar. Med den aktuelle dollarkurs svarer det til 621 milliarder kroner.

Coinbase blev stiftet i 2012, og har i dag 56 millioner brugere over hele verden og platformen har digitale-aktiver for 223 milliarder dollar. Dermed er platformen den største af sin slags.

Læs også: Verdens største kryptobørs fordoblede omsætningen i 2020: Nu søger Coinbase om børsnotering

Børsnoteringen har fået administrerende direktør for Coinbase, Brian Armstrong, til at forklare, at han frygter øget regulering skal spænde ben for det fremadstormende selskab.

"Grundlæggede beder vi bare som minimum om at blive behandlet på samme måde som traditionelle finansielle virksomheder og ikke blive straffet for at bevæge os inden for krypto-området," siger Brain Armstrong til det amerikanske erhvervsmedie CNBC.

Frygten fra Coinbase-topchefen er ikke helt ubegrundet. Joe Bidens regering har allerede peget på, at der er brug for at skrue op for reguleringen af markedet for kryptovaluta.

Det er dog fortsat usikkert præcis, hvordan en sådan lovgivning vil se ud.

Læs mere her: Biden på vej med regulering af bitcoins og andre kryptovaluta

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S