25-årig dansk dyreaktivist bag 350 cyberangreb: Idømt ni måneders betinget fængsel

En ung mand er blevet idømt ni måneders betinget fængsel for at lægge 350 hjemmesider ned med DDoS-angreb.

Artikel top billede

En 25-årig mand fra Silkeborg-egnen er blevet idømt ni måneders betinget fængset for at stå bag hundredvis af cyberangreb.

Sådan lyder dommen ved retten i Viborg torsdag, skriver Ritzau.

Manden, der erkendte sig skyldig i alle forhold, dømmes på baggrund af en række angreb, han har udført i perioden mellem 30. juni 2015 til 11. juni 2016.

I perioden lagde han 350 hjemmesider ned.

Det gjaldt blandt andet zoologiske haver, en lufthavn i Japan og hjemmesider med dyresex, fremgår det.

Manden overbelastede hjemmesiderne med DDoS-angreb, der fik dem til at gå i sort. Hver gang han havde udført et angreb, skrev han om det på Twitter under navnet "_RektFaggot_".

Den 25-årige lagde hjemmesiderne ned med fuldt overlæg, da han har et dyreaktivistisk motiv, fortæller han i retten.

Dertil oplyste den idømte, at han ikke arbejdede alene, men gennem dyreaktivistiske grupper på nettet.

Ulrik Panduro, specialanklager ved Midt- og Vestjyllands Politi, fortæller ifølge Ritzau, at han regner det for at være den hidtil største DDoS-sag i Danmark."Det er en speciel sag, fordi så mange blev ramt," fortæller han.

Læs også: USA indfører sanktioner mod Rusland som hævn for SolarWind-angreb

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S