Største opdatering til Google Earth i mange år: Se timelapse billeder fra Nasa

En ny timelapse-funktion gør det muligt ase, hvordan verden har forandret sig i løbet af de seneste 37 år.

Artikel top billede

Google er nu klar med den største opdatering til Google Earth i mange år.

Det oplyser søgegiganten i en pressemeddelelse.

Opdateringen indeholder den nye funktion Timelapse, der blandt andet gør brug af satellitbilleder fra Nasa.

Med den nye funktion er det muligt at se, hvordan jordan har forandret sig gennem de seneste 37 år.

Forandringer bliver synlige

Google forklarer i en presssemeddelelse, at funktionen blandt andet synliggør klimaforandringerne, og gør det muligt at se hvordan Amazonas skrumper og Aralsøen, der ligger mellem Kasakhstan og Usbekistan, tørrer ind.

”Klimaforandringer kan være svære at få øje på i det daglige, men nu får alle muligheden for at springe ud i stratosfæren og få et unikt indblik i, hvordan kloden har udviklet sig gennem fire årtier, både med og uden menneskelig påvirkning. På den måde kan man se planeten i en ny dimension -tid,” siger Jesper Vangkilde, kommunikationschef for Google i Danmark.

Se udviklingen af metroen

Du kan med Timelapse-funktionen både se udviklingen på kontinentalt-niveau, men også se hvordan enkelte byer udvikler.

Eksempelvis kan du ifølge Google følge opførelsen af Metroen i København eller se effekten af Berlinmurens fald.

I alt er der brugt 24 millioner satellitbilleder i forbindelse med funktionen, der udover billeder fra Nasa også gør brug af billeder fra det europæiske rumprogramprogram Copernicus.

Politiets Efterretningstjeneste

Datacentertekniker hos PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

SOS International

Platform Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)