Største opdatering til Google Earth i mange år: Se timelapse billeder fra Nasa

En ny timelapse-funktion gør det muligt ase, hvordan verden har forandret sig i løbet af de seneste 37 år.

Artikel top billede

Google er nu klar med den største opdatering til Google Earth i mange år.

Det oplyser søgegiganten i en pressemeddelelse.

Opdateringen indeholder den nye funktion Timelapse, der blandt andet gør brug af satellitbilleder fra Nasa.

Med den nye funktion er det muligt at se, hvordan jordan har forandret sig gennem de seneste 37 år.

Forandringer bliver synlige

Google forklarer i en presssemeddelelse, at funktionen blandt andet synliggør klimaforandringerne, og gør det muligt at se hvordan Amazonas skrumper og Aralsøen, der ligger mellem Kasakhstan og Usbekistan, tørrer ind.

”Klimaforandringer kan være svære at få øje på i det daglige, men nu får alle muligheden for at springe ud i stratosfæren og få et unikt indblik i, hvordan kloden har udviklet sig gennem fire årtier, både med og uden menneskelig påvirkning. På den måde kan man se planeten i en ny dimension -tid,” siger Jesper Vangkilde, kommunikationschef for Google i Danmark.

Se udviklingen af metroen

Du kan med Timelapse-funktionen både se udviklingen på kontinentalt-niveau, men også se hvordan enkelte byer udvikler.

Eksempelvis kan du ifølge Google følge opførelsen af Metroen i København eller se effekten af Berlinmurens fald.

I alt er der brugt 24 millioner satellitbilleder i forbindelse med funktionen, der udover billeder fra Nasa også gør brug af billeder fra det europæiske rumprogramprogram Copernicus.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos