Artikel top billede

Danske Trifork vil børsnoteres for milliarder om to måneder

Den danske it-virksomhed Trifork planlægger i stilhed en børsnotering inden sommerferien.

Inden for de kommende måneder planlægger den danske it-virksomhed Trifork at blive børsnoteret.

Det skriver Børsen, der har talt med en række anonyme kilder.

Trifork selv er nemlig selv ret fåmælt, når selskabet bliver spurgt direkte til planerne om en kommende børsnotering. Stifter og ejer af Trifork, Jørn Larsen, lægger ikke skjul på, at selskabet går med en plan om at børsnotere selskabet. Nærmere vil stifteren dog ikke komme det.

“Vi går med overvejelser om en eventuel børsnotering på et tidspunkt. Jeg vil ikke sige noget om tidspunktet, for det er ikke mere fast, end at det stadig kan nå at ændre sig,” siger Jørn Larsen til avisen.

Der har længe været spekulationer om en kommende børsnotering af det danske selskab. Nu ser det dog ud til at planerne er kommet tættere på.

Læs også: Trifork på vej mod kæmpe børsnotering: Aktierne kan blive sat til salg inden sommer

Usikkerhed om værdi

Trifork har godt vind i sejlene på ordrerne for tiden. Sammen med Netcompany skal selskabet blandt andet levere det kommende coronaps.

I februar lød vurderingen fra Børsen, at selskabets værdi lå på én milliard kroner. Nu vurderer avisen dog, at prisen kan være det dobbelte.

Trifork blev i 1996 stiftet af Jørn Larsen og har i mange år været en aarhusiansk virksomhed.

Trifork har tidligere været børsnoteret, nemlig fra 2007 til 2014. I 2014 valgte selskabet også at flytte sit hovedkvarter til Schweiz, hvor Jørn Larsen også har haft sin bopæl siden 2008.

Læs også: Danske Trifork arbejder i al hemmelighed på en børsnotering: Sigter efter at gå på børsen inden for et år




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere