Danske Trifork vil børsnoteres for milliarder om to måneder

Den danske it-virksomhed Trifork planlægger i stilhed en børsnotering inden sommerferien.

Artikel top billede

Inden for de kommende måneder planlægger den danske it-virksomhed Trifork at blive børsnoteret.

Det skriver Børsen, der har talt med en række anonyme kilder.

Trifork selv er nemlig selv ret fåmælt, når selskabet bliver spurgt direkte til planerne om en kommende børsnotering. Stifter og ejer af Trifork, Jørn Larsen, lægger ikke skjul på, at selskabet går med en plan om at børsnotere selskabet. Nærmere vil stifteren dog ikke komme det.

“Vi går med overvejelser om en eventuel børsnotering på et tidspunkt. Jeg vil ikke sige noget om tidspunktet, for det er ikke mere fast, end at det stadig kan nå at ændre sig,” siger Jørn Larsen til avisen.

Der har længe været spekulationer om en kommende børsnotering af det danske selskab. Nu ser det dog ud til at planerne er kommet tættere på.

Læs også: Trifork på vej mod kæmpe børsnotering: Aktierne kan blive sat til salg inden sommer

Usikkerhed om værdi

Trifork har godt vind i sejlene på ordrerne for tiden. Sammen med Netcompany skal selskabet blandt andet levere det kommende coronaps.

I februar lød vurderingen fra Børsen, at selskabets værdi lå på én milliard kroner. Nu vurderer avisen dog, at prisen kan være det dobbelte.

Trifork blev i 1996 stiftet af Jørn Larsen og har i mange år været en aarhusiansk virksomhed.

Trifork har tidligere været børsnoteret, nemlig fra 2007 til 2014. I 2014 valgte selskabet også at flytte sit hovedkvarter til Schweiz, hvor Jørn Larsen også har haft sin bopæl siden 2008.

Læs også: Danske Trifork arbejder i al hemmelighed på en børsnotering: Sigter efter at gå på børsen inden for et år

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo