A.P. Møller-Mærsk hyrer 100 nye udviklere til at styrke giganten online

Maersk.com er en gigantisk forretning, og nu skal kunderne have meget lettere adgang til alle mulige tillægsydelser fra Mærsk-koncernen. Derfor udvides antallet af udviklere lige nu fra 400 til 500.

Artikel top billede

(Foto: A.P. Møller-Mærsk/PR)

A.P. Møller-Mærsk er i fuld sving med at ansatte yderligere 100 udviklere til at skrue på platformen maersk.com, sådan at udviklerstaben i Danmark, Storbritannien og Indien totalt lander på 500 udviklere. Det skriver Finans.

Formålet med den øvelse er en styrkelse af platformen, som genererede ordrer for 22 milliarder dollars i 2020, har over 60.000 kunder og næsten 1 million unikke brugere om året.

Konkret handler det om, at kunderne skal have nemmere adgang til at købe tillægsydelser til hovedydelsen, som er booking af containerfragt til søs.

For eksempel skal man med få klik være i stand til at tegne forsikringer, udfylde tolddokumenter og booke tilhørende landtransport.

“Målet er at skabe en one-stop-shop inden for logistik forstået på den måde, at uanset om brugerne vil planlægge en transport, købe produkter, følge en pakke eller tilgå dataydelser, så foregår det på Maersk.com”, siger seniordirektør Carsten Frank Olsen, der er chef for A.P. Møller-Mærsks onlineforretning til Finans.

Netop satsningen på salg af data har Carsten Frank Olsen fornylig fortalt Computerworld om. Det kan du læse mere om her:

Mærsk skruer op for salget af data: “Tidligere har man givet alt data gratis væk. Det er vi nødt til at lægge bag os”

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Økonomistyrelsen

    Product Owner til fællesstatslig it-løsning

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS