A.P. Møller-Mærsk hyrer 100 nye udviklere til at styrke giganten online

Maersk.com er en gigantisk forretning, og nu skal kunderne have meget lettere adgang til alle mulige tillægsydelser fra Mærsk-koncernen. Derfor udvides antallet af udviklere lige nu fra 400 til 500.

Artikel top billede

(Foto: A.P. Møller-Mærsk/PR)

A.P. Møller-Mærsk er i fuld sving med at ansatte yderligere 100 udviklere til at skrue på platformen maersk.com, sådan at udviklerstaben i Danmark, Storbritannien og Indien totalt lander på 500 udviklere. Det skriver Finans.

Formålet med den øvelse er en styrkelse af platformen, som genererede ordrer for 22 milliarder dollars i 2020, har over 60.000 kunder og næsten 1 million unikke brugere om året.

Konkret handler det om, at kunderne skal have nemmere adgang til at købe tillægsydelser til hovedydelsen, som er booking af containerfragt til søs.

For eksempel skal man med få klik være i stand til at tegne forsikringer, udfylde tolddokumenter og booke tilhørende landtransport.

“Målet er at skabe en one-stop-shop inden for logistik forstået på den måde, at uanset om brugerne vil planlægge en transport, købe produkter, følge en pakke eller tilgå dataydelser, så foregår det på Maersk.com”, siger seniordirektør Carsten Frank Olsen, der er chef for A.P. Møller-Mærsks onlineforretning til Finans.

Netop satsningen på salg af data har Carsten Frank Olsen fornylig fortalt Computerworld om. Det kan du læse mere om her:

Mærsk skruer op for salget af data: “Tidligere har man givet alt data gratis væk. Det er vi nødt til at lægge bag os”

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Sydjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Manager til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job