Endnu en tragisk ulykke med førerløs Tesla: Musk har store forventninger til ny software

En tragisk dødsulykke i USA i weekenden har sat forøget fokus på Teslas eksisterende semiautomatiske system og det kommende fuldautomatiske, der skal gøre bilerne helt selvkørende.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Roberto Nickson on Unsplash)

To mænd på 60 og 69 år døde i weekenden i en eneulykke i en to år gammel Tesla model S. Det skriver Reuters.

Bilen, som efter al sandsynlighed kørte med Teslas førerløse system aktiveret, kørte i høj fart ind i en kurve, som bilen åbenbart ikke kunne genkende. Teslaen fortsatte ligeud, kolliderede med et træ og brød i brand. Ulykken skete nord for Houston i Texas, USA.

Redningsmandskabet fandt de to afdøde passagerer henholdsvis på det forreste passagersæde og på bagsædet.

Ulykken kommer på et tidspunkt, hvor de amerikanske myndigheder er i fuld sving med at undersøge i hvert fald 27 forskellige ulykker, som involverer Tesla-modeller. Tre af ulykkerne er sket for nylig.

Tesla er tæt på at udrulle selskabets nyeste "full self-driving"-software til flere kunder.

Topchefen Elon Musk sagde ifølge Reuters i januar, at han forventer betydelige indtægter fra den nye software, og at softwaren i år vil gøre bilerne i stand til at køre selv stort set uden menneskelig indblanding.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS