Det nye Apple TV 4K er skabt til at få det absolut bedste ud af dit fjernsyn

Apples nye TV-boks er skabt til at støtte de nyeste formater og få det allerbedste ud af dit fjernsyn

Artikel top billede

Der skulle gå en rum tid, før Apple så behovet til at give sin Apple TV 4K boks en overhaling.

Men med nye formater med høj dynamik og øget frekvens er behovet for mere regnekraft vokset.

For at imødekomme det behov, introducerer det californiske selskab en ny Apple TV 4K med en A12 Bionic-processor ombord.

Her understøttes HDR-formater som Dolby Vision i høje framerate (60 fps) som blandt andet dem som tage med iPhone 12 Pro.

Dertil følger en ny fjernbetjening med både clickpad og en touchsensor, der kan dublere som jog-hjul – i stil med dem som iPod’en introducerede i sin tid.

Får det bedste ud af fjernsynet

Billedet du får er dog ikke bedre end det, som dit fjernsyn kan levere og det kan forringes yderligere, hvis farverne og kontrasten ikke er indstillet korrekt.

Det adresserer Apple ved at introducere en ny feature, hvor fjernsynet kalibreres i samspil med ens iPhone.

Denne sættes op til fjernsynet, hvorefter Apple TV 4K nu fintuner sit output, for at give kalibrerede resultater ud af ens tv.

Dertil fungerer Apples TV’s nye også som universal fjernbetjening til selve fjernsynet, så det blandt andet kan tænde og slukke stuealteret.

Apple TV 4K kan købes fra 30. april og ryger i handlen sidst i maj til priser fra 1.499 kroner for en version med 32 gigabyte lager og 1.699 kroner for en med 64 gigabyte lager ombord.

Læs også: Nu er de her: Efter flere års rygter lancerer Apple Airtags

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S