Det nye Apple TV 4K er skabt til at få det absolut bedste ud af dit fjernsyn

Apples nye TV-boks er skabt til at støtte de nyeste formater og få det allerbedste ud af dit fjernsyn

Artikel top billede

Der skulle gå en rum tid, før Apple så behovet til at give sin Apple TV 4K boks en overhaling.

Men med nye formater med høj dynamik og øget frekvens er behovet for mere regnekraft vokset.

For at imødekomme det behov, introducerer det californiske selskab en ny Apple TV 4K med en A12 Bionic-processor ombord.

Her understøttes HDR-formater som Dolby Vision i høje framerate (60 fps) som blandt andet dem som tage med iPhone 12 Pro.

Dertil følger en ny fjernbetjening med både clickpad og en touchsensor, der kan dublere som jog-hjul – i stil med dem som iPod’en introducerede i sin tid.

Får det bedste ud af fjernsynet

Billedet du får er dog ikke bedre end det, som dit fjernsyn kan levere og det kan forringes yderligere, hvis farverne og kontrasten ikke er indstillet korrekt.

Det adresserer Apple ved at introducere en ny feature, hvor fjernsynet kalibreres i samspil med ens iPhone.

Denne sættes op til fjernsynet, hvorefter Apple TV 4K nu fintuner sit output, for at give kalibrerede resultater ud af ens tv.

Dertil fungerer Apples TV’s nye også som universal fjernbetjening til selve fjernsynet, så det blandt andet kan tænde og slukke stuealteret.

Apple TV 4K kan købes fra 30. april og ryger i handlen sidst i maj til priser fra 1.499 kroner for en version med 32 gigabyte lager og 1.699 kroner for en med 64 gigabyte lager ombord.

Læs også: Nu er de her: Efter flere års rygter lancerer Apple Airtags

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen