Det nye Apple TV 4K er skabt til at få det absolut bedste ud af dit fjernsyn

Apples nye TV-boks er skabt til at støtte de nyeste formater og få det allerbedste ud af dit fjernsyn

Artikel top billede

Der skulle gå en rum tid, før Apple så behovet til at give sin Apple TV 4K boks en overhaling.

Men med nye formater med høj dynamik og øget frekvens er behovet for mere regnekraft vokset.

For at imødekomme det behov, introducerer det californiske selskab en ny Apple TV 4K med en A12 Bionic-processor ombord.

Her understøttes HDR-formater som Dolby Vision i høje framerate (60 fps) som blandt andet dem som tage med iPhone 12 Pro.

Dertil følger en ny fjernbetjening med både clickpad og en touchsensor, der kan dublere som jog-hjul – i stil med dem som iPod’en introducerede i sin tid.

Får det bedste ud af fjernsynet

Billedet du får er dog ikke bedre end det, som dit fjernsyn kan levere og det kan forringes yderligere, hvis farverne og kontrasten ikke er indstillet korrekt.

Det adresserer Apple ved at introducere en ny feature, hvor fjernsynet kalibreres i samspil med ens iPhone.

Denne sættes op til fjernsynet, hvorefter Apple TV 4K nu fintuner sit output, for at give kalibrerede resultater ud af ens tv.

Dertil fungerer Apples TV’s nye også som universal fjernbetjening til selve fjernsynet, så det blandt andet kan tænde og slukke stuealteret.

Apple TV 4K kan købes fra 30. april og ryger i handlen sidst i maj til priser fra 1.499 kroner for en version med 32 gigabyte lager og 1.699 kroner for en med 64 gigabyte lager ombord.

Læs også: Nu er de her: Efter flere års rygter lancerer Apple Airtags

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT på Aalborg Kaserne

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S