Den succesfulde danske udstyrsproducent Steelseries er på vej på børsen

Steelseries’ omsætning er vokset voldsomt, og nu er producenten af gamerudstyr på vej til en børsnotering.

Artikel top billede

Udstyrsproducenten Steeelseries er braget frem under corona. Selskabets 2020-regnskab viser en fremgang i omsætningen på ikke mindre end 62 procent, så den lander på over to milliarder kroner.

Nu er selskabet på vej mod en børsnotering, skriver Børsen.

Steelseries blev købt af kapitalfonden Axcel af en anden kapitalfond i 2019.

Det kan du læse mere om her:
Den danske gamergigant Steelseries solgt for milliarder til kapitalfond

Nu har Axcel sat blandt andre Danske Bank i gang med at gøre Steelseries klar til en børsintroduktion.

Det er dog for tidligt at sige noget om, hvornår det i givet fald vil ske.

Ifølge Børsens kilder vil Steelseries blive værdisat til cirka fem milliarder kroner ved en børsintroduktion.

Steelseries har i mange år været en fast gæst på Computerworlds Top 100-lister. I den seneste udgave landede Steelseries på en andenplads i kategorien pc- og udstyrsproducenter kun overgået af GN Audio.

Det kan du læse mere om her:
Top 100: Milliardsucces fra Ballerup er Danmarks bedste pc- og udstyrproducent - se hele listen her

Selskabets danske afdeling holder til på Frederiksberg i København og har cirka 200 ansatte. Hovedkontoret er placeret i Chicago i USA.

SteelSeries blev stiftet af danske Jacob Wolff-Petersen i 2001.

Læs også:
Her er de dygtigste it-kæmper i Danmark: Se listen

Annonce

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub