Den danske gamergigant Steelseries solgt for milliarder til kapitalfond

Den danske kapitalfond Axcel har for anden gang på få uger købt et dansk tech-firma for et milliardbeløb.

Artikel top billede

Den danske kapitalfond Axcel har købt det dansk-stiftede firma Steelseries for to milliarder kroner. Det skriver Børsen.

Steelseries er stiftet af danske Jacob Wolff-Petersen, og firmaet er kendt for at udvikle headsets, tastaturer og andet udstyr til gamere.

"Det er et globalt megabrand og en af pionererne inden for gaming, og det synes vi er super spændende, for det er et marked, der vokser," siger Lars Cordt, partner i Axcel, til Børsen.

Handlen betyder også, at stifteren Jacob Wollf-Petersen nu efter alt dømmen for anden gang scorer et stort millionbeløb på et salg af virksomheden.

Han modtog ifølge Børsen et trecifret millionbeløb for selskabet i 2013, da kapitalfonden L. Catterton overtog aktiemajoriteten i Steelseries. Men han sørgede dengang for at beholde en ejerandel på 30 procent, som det nu formodes, at han indkasserer en milliongevinst på.

Læs også: Den danske gamer-gigant Steelseries kan være på vej mod et miliard-salg

Salgsrygter har floreret

Allerede i maj kunne erhvervsmediet Finans berette, at L Catterton var interesseret i at afhænge selskabet.

Dengang blev den danske producent af høreapperater GN Store Nord nævnt som en mulig køber.

Det er en anden gang på få uger, at Axcel køber et dansk selskab for et millardbeløb. Senest købte Axcel fotovirksomheden Phase One for et beløb på 1,5 milliarder kroner.

Læs også: Dansk tech-virksomhed solgt for milliardbeløb

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Styrelsen For It og Læring

    Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    MOLIO Erhvervsdrivende Fond

    IT-projektleder

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse