Den danske gamergigant Steelseries solgt for milliarder til kapitalfond

Den danske kapitalfond Axcel har for anden gang på få uger købt et dansk tech-firma for et milliardbeløb.

Artikel top billede

Den danske kapitalfond Axcel har købt det dansk-stiftede firma Steelseries for to milliarder kroner. Det skriver Børsen.

Steelseries er stiftet af danske Jacob Wolff-Petersen, og firmaet er kendt for at udvikle headsets, tastaturer og andet udstyr til gamere.

"Det er et globalt megabrand og en af pionererne inden for gaming, og det synes vi er super spændende, for det er et marked, der vokser," siger Lars Cordt, partner i Axcel, til Børsen.

Handlen betyder også, at stifteren Jacob Wollf-Petersen nu efter alt dømmen for anden gang scorer et stort millionbeløb på et salg af virksomheden.

Han modtog ifølge Børsen et trecifret millionbeløb for selskabet i 2013, da kapitalfonden L. Catterton overtog aktiemajoriteten i Steelseries. Men han sørgede dengang for at beholde en ejerandel på 30 procent, som det nu formodes, at han indkasserer en milliongevinst på.

Læs også: Den danske gamer-gigant Steelseries kan være på vej mod et miliard-salg

Salgsrygter har floreret

Allerede i maj kunne erhvervsmediet Finans berette, at L Catterton var interesseret i at afhænge selskabet.

Dengang blev den danske producent af høreapperater GN Store Nord nævnt som en mulig køber.

Det er en anden gang på få uger, at Axcel køber et dansk selskab for et millardbeløb. Senest købte Axcel fotovirksomheden Phase One for et beløb på 1,5 milliarder kroner.

Læs også: Dansk tech-virksomhed solgt for milliardbeløb

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S