Den danske gamergigant Steelseries solgt for milliarder til kapitalfond

Den danske kapitalfond Axcel har for anden gang på få uger købt et dansk tech-firma for et milliardbeløb.

Artikel top billede

Den danske kapitalfond Axcel har købt det dansk-stiftede firma Steelseries for to milliarder kroner. Det skriver Børsen.

Steelseries er stiftet af danske Jacob Wolff-Petersen, og firmaet er kendt for at udvikle headsets, tastaturer og andet udstyr til gamere.

"Det er et globalt megabrand og en af pionererne inden for gaming, og det synes vi er super spændende, for det er et marked, der vokser," siger Lars Cordt, partner i Axcel, til Børsen.

Handlen betyder også, at stifteren Jacob Wollf-Petersen nu efter alt dømmen for anden gang scorer et stort millionbeløb på et salg af virksomheden.

Han modtog ifølge Børsen et trecifret millionbeløb for selskabet i 2013, da kapitalfonden L. Catterton overtog aktiemajoriteten i Steelseries. Men han sørgede dengang for at beholde en ejerandel på 30 procent, som det nu formodes, at han indkasserer en milliongevinst på.

Læs også: Den danske gamer-gigant Steelseries kan være på vej mod et miliard-salg

Salgsrygter har floreret

Allerede i maj kunne erhvervsmediet Finans berette, at L Catterton var interesseret i at afhænge selskabet.

Dengang blev den danske producent af høreapperater GN Store Nord nævnt som en mulig køber.

Det er en anden gang på få uger, at Axcel køber et dansk selskab for et millardbeløb. Senest købte Axcel fotovirksomheden Phase One for et beløb på 1,5 milliarder kroner.

Læs også: Dansk tech-virksomhed solgt for milliardbeløb

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Fødevarestyrelsen

    DevOps-medarbejder til .NET løsninger

    Københavnsområdet

    RackPeople

    Teknisk Lead

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S