Vi har prøvet lækre Mercedes EQA og Polestar 2 - men elbiler er som smartphones for 10 år siden. Så måske skal du vente lidt

Podcast: Computerworld har prøvekørt Mercedes EQA og Volvos spritnye Polestar 2 - for det vælter frem med lækre elbiler i prisklassen mellem 300.000 kroner og 500.000 kroner. Men når teknologien og afgifterne udvikler sig så hurtigt, kan du også sagtens brænde fingrene på dit køb.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Næsten hver fjerde nyregistrerede bil i første kvartal af 2021 var grøn - sidste år var det 8,8 procent.

Tallene er fra skatteminister Morten Bødskov (S) og de viser, at den danske bilpark er under hastig forandring.

For el og hybridbiler stormer frem. Godt hjulpet af store besparelser på de voldsomme danske bilafgifter.

Resultatet er, at der lige pt. er supermange lækre elbiler i prisklassen mellem 300.000 kroner og 500.000 kroner.

Men også, at du kan brænde fingrene på dit køb – for når teknologien og afgifterne udvikler sig så hurtigt, er der også ting, der hurtigt bliver forældede.

Det minder på mange måder om mobiltelefon-udviklingen for 10 år siden, hvor hver ny model overgik konkurrenternes blot få måneder gamle modeller.

Men hvordan er de i øvrigt at køre i? Og hvad betyder ny teknologi som Googles Android Automotive, som Volvos Polestar 2 benytter?

Computerworlds teknologiredaktør, Niels de Boissezon, har i denne uge skiftet sin hverdags-Mazda ud med to elbiler: Mercedes EQA og Polestar 2 fra Volvos el-fokuserede performance-brand.

Og det er dem og elbilsudviklingen, som vi sætter fokus på i denne elbils-special-udgave af ”Inde i maskinen.”

Vært på denne episode er chefredaktør Lars Jacobsen der suppleres af teknologiredaktør Niels de Boissezon.

Husk også du kan abonnere på Inde i maskinen på iTunes (link), Spotify (link), Google Podcast (link) eller RSS (link).

Har du kommentarer eller forslag til podcasten er du velkommen til at skrive til lja@cw.dk.

Lyt videre: Du finder alle podcast i serien her

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

HusCompagniet A/S

IT-driftskonsulent

Midtjylland

Netcompany A/S

Cloud Operations Manager (Azure)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Forsvarets Efterretningstjeneste

Operations Engineer til Big Data og High performance Computing

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S