Vi har prøvet lækre Mercedes EQA og Polestar 2 - men elbiler er som smartphones for 10 år siden. Så måske skal du vente lidt

Podcast: Computerworld har prøvekørt Mercedes EQA og Volvos spritnye Polestar 2 - for det vælter frem med lækre elbiler i prisklassen mellem 300.000 kroner og 500.000 kroner. Men når teknologien og afgifterne udvikler sig så hurtigt, kan du også sagtens brænde fingrene på dit køb.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Næsten hver fjerde nyregistrerede bil i første kvartal af 2021 var grøn - sidste år var det 8,8 procent.

Tallene er fra skatteminister Morten Bødskov (S) og de viser, at den danske bilpark er under hastig forandring.

For el og hybridbiler stormer frem. Godt hjulpet af store besparelser på de voldsomme danske bilafgifter.

Resultatet er, at der lige pt. er supermange lækre elbiler i prisklassen mellem 300.000 kroner og 500.000 kroner.

Men også, at du kan brænde fingrene på dit køb – for når teknologien og afgifterne udvikler sig så hurtigt, er der også ting, der hurtigt bliver forældede.

Det minder på mange måder om mobiltelefon-udviklingen for 10 år siden, hvor hver ny model overgik konkurrenternes blot få måneder gamle modeller.

Men hvordan er de i øvrigt at køre i? Og hvad betyder ny teknologi som Googles Android Automotive, som Volvos Polestar 2 benytter?

Computerworlds teknologiredaktør, Niels de Boissezon, har i denne uge skiftet sin hverdags-Mazda ud med to elbiler: Mercedes EQA og Polestar 2 fra Volvos el-fokuserede performance-brand.

Og det er dem og elbilsudviklingen, som vi sætter fokus på i denne elbils-special-udgave af ”Inde i maskinen.”

Vært på denne episode er chefredaktør Lars Jacobsen der suppleres af teknologiredaktør Niels de Boissezon.

Husk også du kan abonnere på Inde i maskinen på iTunes (link), Spotify (link), Google Podcast (link) eller RSS (link).

Har du kommentarer eller forslag til podcasten er du velkommen til at skrive til lja@cw.dk.

Lyt videre: Du finder alle podcast i serien her

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Jyske Bank

    Senior Informationsarkitekt

    Midtjylland

    KMD A/S

    Frontend-udvikler

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S