Vi har prøvet lækre Mercedes EQA og Polestar 2 - men elbiler er som smartphones for 10 år siden. Så måske skal du vente lidt

Podcast: Computerworld har prøvekørt Mercedes EQA og Volvos spritnye Polestar 2 - for det vælter frem med lækre elbiler i prisklassen mellem 300.000 kroner og 500.000 kroner. Men når teknologien og afgifterne udvikler sig så hurtigt, kan du også sagtens brænde fingrene på dit køb.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Næsten hver fjerde nyregistrerede bil i første kvartal af 2021 var grøn - sidste år var det 8,8 procent.

Tallene er fra skatteminister Morten Bødskov (S) og de viser, at den danske bilpark er under hastig forandring.

For el og hybridbiler stormer frem. Godt hjulpet af store besparelser på de voldsomme danske bilafgifter.

Resultatet er, at der lige pt. er supermange lækre elbiler i prisklassen mellem 300.000 kroner og 500.000 kroner.

Men også, at du kan brænde fingrene på dit køb – for når teknologien og afgifterne udvikler sig så hurtigt, er der også ting, der hurtigt bliver forældede.

Det minder på mange måder om mobiltelefon-udviklingen for 10 år siden, hvor hver ny model overgik konkurrenternes blot få måneder gamle modeller.

Men hvordan er de i øvrigt at køre i? Og hvad betyder ny teknologi som Googles Android Automotive, som Volvos Polestar 2 benytter?

Computerworlds teknologiredaktør, Niels de Boissezon, har i denne uge skiftet sin hverdags-Mazda ud med to elbiler: Mercedes EQA og Polestar 2 fra Volvos el-fokuserede performance-brand.

Og det er dem og elbilsudviklingen, som vi sætter fokus på i denne elbils-special-udgave af ”Inde i maskinen.”

Vært på denne episode er chefredaktør Lars Jacobsen der suppleres af teknologiredaktør Niels de Boissezon.

Husk også du kan abonnere på Inde i maskinen på iTunes (link), Spotify (link), Google Podcast (link) eller RSS (link).

Har du kommentarer eller forslag til podcasten er du velkommen til at skrive til lja@cw.dk.

Lyt videre: Du finder alle podcast i serien her

Læses lige nu

    Annonce

    Akademikernes A-kasse

    IT-sikkerhedsansvarlig til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Datacenter & Automation

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S