Intel leverer regnskab langt over forventningerne

Intel synes at være i gang med at vende skuden. Første regnskab under CEO Pat Gelsinger ledelse

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Til trods for flere kurshug og udfordringer fra stadigt flere fronter i chip-markedet, leverer chip-specialisten Intel et flot regnskab i årets første kvartal.

Forventningerne blev ikke bare indfriet, men overgået, med en omsætning der lander 1,1 milliarder dollar over det forventede niveau på 17,5 milliarder amerikanske dollar.

Det stærke resultat tilskrives et særdeles stærkt PC-marked, hvor styksalget er 38 procent højere end i samme periode sidste år.

Afgørende år

Intels administrerende direktør Pat Gelsinger siger i en meddelelse til investorer, at det kommende år er altafgørende for Intel, som længe har døjet med

”Det er et altafgørende år for Intel. Vi sætter nu det strategiske fundament og investerer i at accelerere vores vækst og udnyttelse af den eksplosive vækst i de halvledere, som driver vores digitale verden,” understregede han.

Han har siden januar 2021 stået for genoprejsningen af Intel, som igennem de seneste år har døjet med produktionsvanskelighed som blev forværret af voksende konkurrence fra blandt andre Nvidia, Qualcomm, Nvidia, Apple og Samsung.

Læs også: Intels nye CEO investerer 125 milliarder kroner i nye chipfabrikker i USA: "Intel er tilbage"

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics