Intel leverer regnskab langt over forventningerne

Intel synes at være i gang med at vende skuden. Første regnskab under CEO Pat Gelsinger ledelse

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Til trods for flere kurshug og udfordringer fra stadigt flere fronter i chip-markedet, leverer chip-specialisten Intel et flot regnskab i årets første kvartal.

Forventningerne blev ikke bare indfriet, men overgået, med en omsætning der lander 1,1 milliarder dollar over det forventede niveau på 17,5 milliarder amerikanske dollar.

Det stærke resultat tilskrives et særdeles stærkt PC-marked, hvor styksalget er 38 procent højere end i samme periode sidste år.

Afgørende år

Intels administrerende direktør Pat Gelsinger siger i en meddelelse til investorer, at det kommende år er altafgørende for Intel, som længe har døjet med

”Det er et altafgørende år for Intel. Vi sætter nu det strategiske fundament og investerer i at accelerere vores vækst og udnyttelse af den eksplosive vækst i de halvledere, som driver vores digitale verden,” understregede han.

Han har siden januar 2021 stået for genoprejsningen af Intel, som igennem de seneste år har døjet med produktionsvanskelighed som blev forværret af voksende konkurrence fra blandt andre Nvidia, Qualcomm, Nvidia, Apple og Samsung.

Læs også: Intels nye CEO investerer 125 milliarder kroner i nye chipfabrikker i USA: "Intel er tilbage"

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S