Intel leverer regnskab langt over forventningerne

Intel synes at være i gang med at vende skuden. Første regnskab under CEO Pat Gelsinger ledelse

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Til trods for flere kurshug og udfordringer fra stadigt flere fronter i chip-markedet, leverer chip-specialisten Intel et flot regnskab i årets første kvartal.

Forventningerne blev ikke bare indfriet, men overgået, med en omsætning der lander 1,1 milliarder dollar over det forventede niveau på 17,5 milliarder amerikanske dollar.

Det stærke resultat tilskrives et særdeles stærkt PC-marked, hvor styksalget er 38 procent højere end i samme periode sidste år.

Afgørende år

Intels administrerende direktør Pat Gelsinger siger i en meddelelse til investorer, at det kommende år er altafgørende for Intel, som længe har døjet med

”Det er et altafgørende år for Intel. Vi sætter nu det strategiske fundament og investerer i at accelerere vores vækst og udnyttelse af den eksplosive vækst i de halvledere, som driver vores digitale verden,” understregede han.

Han har siden januar 2021 stået for genoprejsningen af Intel, som igennem de seneste år har døjet med produktionsvanskelighed som blev forværret af voksende konkurrence fra blandt andre Nvidia, Qualcomm, Nvidia, Apple og Samsung.

Læs også: Intels nye CEO investerer 125 milliarder kroner i nye chipfabrikker i USA: "Intel er tilbage"

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job