Intel leverer regnskab langt over forventningerne

Intel synes at være i gang med at vende skuden. Første regnskab under CEO Pat Gelsinger ledelse

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Til trods for flere kurshug og udfordringer fra stadigt flere fronter i chip-markedet, leverer chip-specialisten Intel et flot regnskab i årets første kvartal.

Forventningerne blev ikke bare indfriet, men overgået, med en omsætning der lander 1,1 milliarder dollar over det forventede niveau på 17,5 milliarder amerikanske dollar.

Det stærke resultat tilskrives et særdeles stærkt PC-marked, hvor styksalget er 38 procent højere end i samme periode sidste år.

Afgørende år

Intels administrerende direktør Pat Gelsinger siger i en meddelelse til investorer, at det kommende år er altafgørende for Intel, som længe har døjet med

”Det er et altafgørende år for Intel. Vi sætter nu det strategiske fundament og investerer i at accelerere vores vækst og udnyttelse af den eksplosive vækst i de halvledere, som driver vores digitale verden,” understregede han.

Han har siden januar 2021 stået for genoprejsningen af Intel, som igennem de seneste år har døjet med produktionsvanskelighed som blev forværret af voksende konkurrence fra blandt andre Nvidia, Qualcomm, Nvidia, Apple og Samsung.

Læs også: Intels nye CEO investerer 125 milliarder kroner i nye chipfabrikker i USA: "Intel er tilbage"

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job