Podcast: Chemtrails, Bermudatrekanten og Hitlers hemmelige base på Sydpolen

Conspiracy Theories på Spotify kommer omkring både kendte og mere eksotiske konspirationsteorier. Det er svært underholdende og giver ammunition til næste gang man er tvangsindlagt til at høre på familiens skøre onkel.

Artikel top billede

Før internettet var det sværere for skøre kugler at gejle hinanden op. Men konspirationsteorier er ingen ny opfindelse. Hvilket man vil vide, hvis man eksempelvis har set X-Files.

Tænk bare på Roswell, hvor et udenjordisk rumskib måske eller måske ikke styrtede ned i 1947. Eller på den tophemmelige base – Area 51 – hvor ligene af de uheldige rumvæsener angiveligt opbevares.

Dertil kommer naturligvis spekulationerne om hvorvidt månelandingen i 1969 fandt sted, om jorden fik besøg af rumvæsener allerede i oldtiden – og om planeten for øvrigt er flad.

Men det er så hverdagsagtigt og velkendt. For oven i kommer Bermudatrekanten, Vatikanets hemmelige konti, Elvis’, Kennedys’, Kurt Cobains og Marilyn Monroes mystiske død og meget andet.

Podcast-serien Conspiracy Theories kommer omkring det hele og mere til. Ja, faktisk er der så talrige emner at tage fat på, at undertegnede stødte på adskillige teorier, der forekom fuldkommen ukendte.

Serien tager typisk fat på den officielle forklaring på en given sag. Såsom at sporene efter et jetfly er banale kondensstriber – samt på den ”uofficielle” forklaring; nemlig at sporene efter flyene er såkaldte chemtrails og det synlige bevis på, at skumle bagmænd i Verdensregeringen prøver at påvirke klimaet.

Seriens producenter har virkelig lagt sig i selen for at grave historier frem, som nogle mennesker mener, at andre gør sig enorme anstrengelser for at skjule sandheden bag.

Men prøv at lytte til en episode eller tre. Enten af ren fornøjelse eller for at få lidt skyts til en kommende fødselsdag, hvor man ved, at familiens småskøre onkel alligevel vil tale på én i timevis om, hvordan det hele i virkeligheden hænger sammen.

Og, hvem ved: Måske var Hitler faktisk besat af dæmoner? For hvorfra skulle han ellers få den skøre idé at bygge baser på Sydpolen? Medmindre det naturligvis var for at skjule den tophemmelige anti-tyngdekraftsteknologi, nazisterne havde fundet i et gammel hindutempel. Det er ganske vist..

Podcast: Conspiracy Theories / Kan streames på Spotify

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S