Podcast: Chemtrails, Bermudatrekanten og Hitlers hemmelige base på Sydpolen

Conspiracy Theories på Spotify kommer omkring både kendte og mere eksotiske konspirationsteorier. Det er svært underholdende og giver ammunition til næste gang man er tvangsindlagt til at høre på familiens skøre onkel.

Artikel top billede

Før internettet var det sværere for skøre kugler at gejle hinanden op. Men konspirationsteorier er ingen ny opfindelse. Hvilket man vil vide, hvis man eksempelvis har set X-Files.

Tænk bare på Roswell, hvor et udenjordisk rumskib måske eller måske ikke styrtede ned i 1947. Eller på den tophemmelige base – Area 51 – hvor ligene af de uheldige rumvæsener angiveligt opbevares.

Dertil kommer naturligvis spekulationerne om hvorvidt månelandingen i 1969 fandt sted, om jorden fik besøg af rumvæsener allerede i oldtiden – og om planeten for øvrigt er flad.

Men det er så hverdagsagtigt og velkendt. For oven i kommer Bermudatrekanten, Vatikanets hemmelige konti, Elvis’, Kennedys’, Kurt Cobains og Marilyn Monroes mystiske død og meget andet.

Podcast-serien Conspiracy Theories kommer omkring det hele og mere til. Ja, faktisk er der så talrige emner at tage fat på, at undertegnede stødte på adskillige teorier, der forekom fuldkommen ukendte.

Serien tager typisk fat på den officielle forklaring på en given sag. Såsom at sporene efter et jetfly er banale kondensstriber – samt på den ”uofficielle” forklaring; nemlig at sporene efter flyene er såkaldte chemtrails og det synlige bevis på, at skumle bagmænd i Verdensregeringen prøver at påvirke klimaet.

Seriens producenter har virkelig lagt sig i selen for at grave historier frem, som nogle mennesker mener, at andre gør sig enorme anstrengelser for at skjule sandheden bag.

Men prøv at lytte til en episode eller tre. Enten af ren fornøjelse eller for at få lidt skyts til en kommende fødselsdag, hvor man ved, at familiens småskøre onkel alligevel vil tale på én i timevis om, hvordan det hele i virkeligheden hænger sammen.

Og, hvem ved: Måske var Hitler faktisk besat af dæmoner? For hvorfra skulle han ellers få den skøre idé at bygge baser på Sydpolen? Medmindre det naturligvis var for at skjule den tophemmelige anti-tyngdekraftsteknologi, nazisterne havde fundet i et gammel hindutempel. Det er ganske vist..

Podcast: Conspiracy Theories / Kan streames på Spotify

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Entreprise Arkitekt

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Cloud Operations Manager (Azure)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse