Cisco forventer chip-mangel vil fortsætte resten af året

Netværksselskabet Cisco regner med, at den nuværende mangel på computerchips kommer til at forsætte minimum et halvt år endnu.

Artikel top billede

Den globale mangel på computerchips kommer til at vare i flere måneder endnu.

Sådan lyder vurderingen fra den amerikanske netværksgigant Cisco.

Selskabets topchef Chuck Robbins siger ifølge BBC, at vi nok skal forvente, at der går seks måneder før det globale marked for chips er tilbage på normalt niveau igen.

"Vi tror, vi står foran endnu seks måneder på den korte bane. Udbyderne er ved at opbygge mere kapacitet. Den vil blive bedre og bedre i løbet af de kommende 12 til 18 måneder,” siger Chuck Robbins til det britiske medie.

Læs også: Atea ramt af global chipmangel: Leveringstider stiger med op til seks måneder

Ifølge netværksgiganten skyldes den nuværende mangel på chips, at mange store kunder som Cisco selv troede man ville få brug for langt færre componenter, da verden blev ramt af Covid-19.

Politiske tiltag på vej

Det omvendte viste sig at være tilfældet, og nu står mange virksomheder, der er afhænige af computer chips ifølge Chuck Robbins med “et rigtig stort problem.”

Situationen har fået politikere i både USA og Eurora til at fokusere på større produktion af chips uden for Asien.

I EU har kommissionen med Margrethe Vestager i spidsen præsenteret en plan, der skal sikre, at EU fremover skal producere langt flere chips selv.

Den amerikanske præsident Joe Biden har efterfølgende givet samme melding om USA.

Læs mere her:

USA ramt af akut chip-mangel – Joe Biden på vej med gigant-investering

Vestager vil skaffe 10 millioner flere it-medarbejdere og sætte turbo på cloud-udrulning: Står klar med 1.100 milliarder på digital omstilling

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S