Cisco forventer chip-mangel vil fortsætte resten af året

Netværksselskabet Cisco regner med, at den nuværende mangel på computerchips kommer til at forsætte minimum et halvt år endnu.

Artikel top billede

Den globale mangel på computerchips kommer til at vare i flere måneder endnu.

Sådan lyder vurderingen fra den amerikanske netværksgigant Cisco.

Selskabets topchef Chuck Robbins siger ifølge BBC, at vi nok skal forvente, at der går seks måneder før det globale marked for chips er tilbage på normalt niveau igen.

"Vi tror, vi står foran endnu seks måneder på den korte bane. Udbyderne er ved at opbygge mere kapacitet. Den vil blive bedre og bedre i løbet af de kommende 12 til 18 måneder,” siger Chuck Robbins til det britiske medie.

Læs også: Atea ramt af global chipmangel: Leveringstider stiger med op til seks måneder

Ifølge netværksgiganten skyldes den nuværende mangel på chips, at mange store kunder som Cisco selv troede man ville få brug for langt færre componenter, da verden blev ramt af Covid-19.

Politiske tiltag på vej

Det omvendte viste sig at være tilfældet, og nu står mange virksomheder, der er afhænige af computer chips ifølge Chuck Robbins med “et rigtig stort problem.”

Situationen har fået politikere i både USA og Eurora til at fokusere på større produktion af chips uden for Asien.

I EU har kommissionen med Margrethe Vestager i spidsen præsenteret en plan, der skal sikre, at EU fremover skal producere langt flere chips selv.

Den amerikanske præsident Joe Biden har efterfølgende givet samme melding om USA.

Læs mere her:

USA ramt af akut chip-mangel – Joe Biden på vej med gigant-investering

Vestager vil skaffe 10 millioner flere it-medarbejdere og sætte turbo på cloud-udrulning: Står klar med 1.100 milliarder på digital omstilling

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Mainframe Developer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job