Google sparer milliarder på hjemmearbejde

Google har sparet milliarder under pandemien, hvor selskabets medarbejdere har arbejdet hjemmefra. Rejseudgifter er på et minimum og aflysning af fysiske konferencer sikre store besparelser.

Artikel top billede

(Foto: Mitchell Luo)

Hjemmearbejde sikrer søgegiganten Google massive besparelser.

I løbet af årets første tre måneder har selskabet sparet 268 millioner dollar, svarende til over en milliard kroner sammenlignet med året før.

Besparelserne er hovedsageligt et resultat af en markant nedgang i rejseudgifter, men også en række andre corona-relaterede besparelser, skriver Bloomberg.

Google er desuden kendt for at have en række ekstravagante frynsegoder som massageordninger, virksomhedsudflugter, professionelle kokke og meget andet. Da de fleste ansatte har arbejdet hjemmefra, er alle disse udgifter ligeledes blevet sløjfet siden marts 2020.

Søgegiganten planlægger at vende tilbage til kontorerne senere på året, lyder det.

Selskabet CFO, Ruth Porat, har oplyst investorerne, at Google vil indføre en hybrid-model, hvor medarbejdere i højere grad kan arbejde remote. Selskabets vil dog fortsætte med at investere i fast ejendom verden over, lyder det.

I forbindelse med Google årsregnskab for 2020 oplyste selskabet, at udgifter til salgsfremmende intitiaver faldt med 1,4 milliarder dollar i 2020.

Udover mindskede rejseudgifter ses denne besparelse blandt andet ved, at selskabet har måtte aflyse store konference, der i stedet er blevet afholdt virtuelt.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network