Google sparer milliarder på hjemmearbejde

Google har sparet milliarder under pandemien, hvor selskabets medarbejdere har arbejdet hjemmefra. Rejseudgifter er på et minimum og aflysning af fysiske konferencer sikre store besparelser.

Artikel top billede

(Foto: Mitchell Luo)

Hjemmearbejde sikrer søgegiganten Google massive besparelser.

I løbet af årets første tre måneder har selskabet sparet 268 millioner dollar, svarende til over en milliard kroner sammenlignet med året før.

Besparelserne er hovedsageligt et resultat af en markant nedgang i rejseudgifter, men også en række andre corona-relaterede besparelser, skriver Bloomberg.

Google er desuden kendt for at have en række ekstravagante frynsegoder som massageordninger, virksomhedsudflugter, professionelle kokke og meget andet. Da de fleste ansatte har arbejdet hjemmefra, er alle disse udgifter ligeledes blevet sløjfet siden marts 2020.

Søgegiganten planlægger at vende tilbage til kontorerne senere på året, lyder det.

Selskabet CFO, Ruth Porat, har oplyst investorerne, at Google vil indføre en hybrid-model, hvor medarbejdere i højere grad kan arbejde remote. Selskabets vil dog fortsætte med at investere i fast ejendom verden over, lyder det.

I forbindelse med Google årsregnskab for 2020 oplyste selskabet, at udgifter til salgsfremmende intitiaver faldt med 1,4 milliarder dollar i 2020.

Udover mindskede rejseudgifter ses denne besparelse blandt andet ved, at selskabet har måtte aflyse store konference, der i stedet er blevet afholdt virtuelt.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S