Teleankenævnet har kun givet tre procent af klagerne medhold

Langt størstedelen af klager over danske teleselskaber bliver afgjort til fordel for selskaberne. Det viser en opgørelse fra Teleankenævnet, der behandler klager over danske teleselskaber.

Artikel top billede

Når danske kunder klager over deres teleselskab, så fører det i langt de fleste tilfælde til, at teleselskabet ender med at få medhold.

Det viser en opgørelse fra Teleankenævnet, der behandler klager mod danske teleselskab.

Bare 3,1 procent af alle de klager nævnet behandlede i 2020 førte til, at klageren fik medhold i sagen. I 1,8 procent af klagerne gave Teleankenævnet klagerne delvist medhold.

Dermed er det kun godt 5 ud af 100 klager i hele 2020 der førte til, at klageren fik medhold i sin sag i nævnet.

Teleankenævnet behandlede i alt 228 sager i 2020. Af dem var det bare 11 sager, hvor nævnet mente, at klageren havde ret i sin henvendelse.

Læs også: Ankenævn slår fast: Kæmperegning fra Yousee var på sin plads

Markant stigning fra året før

De få antal sager, hvor klagerne rent faktisk får medhold har taget et markant dyk i forhold til året før. Det sker samtidig med, at antallet af sager også er vokset.

I 2019 klagede 302 over deres teleselskab. Her fik 21 personer medhold i klagen mens 12 personer måtte nøjes med delvist medhold. Det svarer til 11 procent af alle klager i 2019.

Dermed var der altså tale om godt hver 10. klage. En markant forskel fra 2020, hvor det tal var barberet ned til 4,9 procent.

Læs også: Telenor fik flest klager fra de danske mobilkunder i 2019: Se her hvor mange klager telefirmaerne har fået

Yousee får flest klager

Måske mindre overraskende er det Danmarks største teleselskab, der også har flest kunder, der klager til Teleankenævnet.

Godt halvdelen af alle de klager nævnet modtog i 2020 kom fra Yousee-kunder, der mente, at de var blevet behandlet uretmæssigt af deres teleselskab.

Mere præcist gik 55,3 procent af klagerne i 2020 til selskaberne under TDC Group. Heraf stod Yousee for 47,9 procent. Det er dog højere end TDC's markedsandel retfærdiggør. TDC har en markedsandel på 38 procent.

På andenpladsen lander Fibia, der tegner sig for knap 10 procent af alle klagerne som nævnet modtog i 2020.

Læs også: Teleankenævnet slår fast: Dansker skal betale mere end 17.000 kroner til teleselskab

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Politiets Efterretningstjeneste

Sektionsleder for Analyseværktøjer i PET - Ledelse, data og udvikling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job