Teleankenævnet slår fast: Dansker skal betale mere end 17.000 kroner til teleselskab

To danske forbruger skal betale 1.800 og 17.736 kroner til deres teleselskaber. Det har Teleankenævnet netop afgjort.

Artikel top billede

Det kan blive en dyr fornøjelse at bruge data i udlandet, hvis man befinder sig uden for EU.

Det har Teleankenævnet netop slået fast efter, at to forbrugere er blevet pålagt at betale henholdsvis 1.800 og 17.736 kroner til deres teleselskaber.

Forbrugerne havde ellers klaget til Teleankenævnet over den dyre ekstra regning, som de havde fået for at bruge data i udlandet.

Men der er ingen vej uden om, fastslår myndigheden.

"Når du rejser i andre EU-lande, betaler du de samme takster for mobildata som herhjemme. Det gælder ikke ved rejser uden for EU, hvor priserne kan variere meget alt efter, hvilket land du rejser til, og hvilket mobilselskab du er kunde hos," siger forbrugerjuridisk chef i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, Susanne Aamann ifølge afgørelsen.

Læs også: Danskernes klager til Teleankenævnet blev halveret i 2018 - men ikke alle blev behandlet: "Sagsbehandlingstiden er fortsat ikke tilfredsstillende"

Den ene forbrugers datter havde fået en ekstra regning på mere end 17.000 kroner efter en ferie i Thailand, hvor hun altså havde brugt mobildata for det store beløb.

Forhøjede beløbsgrænse fire gange

Derfor forsøgte forælderen at få regningen annulleret hos Teleankenævnet. Men der er ingen vej uden om, lyder det fra myndigheden.

Teleselskabet havde nemlig flere gange sendt sms'er til datteren om, at hun havde opbrugt sin grænse for mobildata i udlandet på 450 kroner.

Læs også: Teleankenævnet slår fast: Du skal selv betale for svindel, hvis du ikke har kode på dit simkort

Men fire gange valgte hun at besvare sms'erne og forhøje beløbsgrænsen med op til 25.000 kroner.

"Typisk vil der være en beløbsgrænse for dataforbrug uden for EU, som
forbrugeren løbende kan forhøje. Dataforbruget kan være relativt dyrt, så vær opmærksom på dit dataforbrug, og hvad du hæver grænsen til," påpeger Susanne Aamann.

I den noget billigere sag mente forbrugeren, at han udelukkende havde brugt Wi-Fi på sin rejse til Brasilien, og derfor ikke skulle betale 1.800 kroner for mobildata i udlandet.

Læs også: Teleankenævnet undsiger igen roaming-reglerne: Danske mobilselskaber må godt hæve abonnementsprisen

Men også her slår Teleankenævnet fast, at teleselskabet har registreret det rigtige mobildataforbrug, og at ekstraregningen derfor er helt efter reglerne.

"Herudover fandt ankenævnet, at forbrugerne i den velkomst-SMS, som de havde modtaget fra teleselskabet ved ankomsten til Brasilien, var blevet tilstrækkeligt tydeligt oplyst om priser for data," skriver Teleankenævnet i afgørelsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Partner der vil være med til at drive den digitale udvikling i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S