Teleankenævnet slår fast: Dansker skal betale mere end 17.000 kroner til teleselskab

To danske forbruger skal betale 1.800 og 17.736 kroner til deres teleselskaber. Det har Teleankenævnet netop afgjort.

Artikel top billede

Det kan blive en dyr fornøjelse at bruge data i udlandet, hvis man befinder sig uden for EU.

Det har Teleankenævnet netop slået fast efter, at to forbrugere er blevet pålagt at betale henholdsvis 1.800 og 17.736 kroner til deres teleselskaber.

Forbrugerne havde ellers klaget til Teleankenævnet over den dyre ekstra regning, som de havde fået for at bruge data i udlandet.

Men der er ingen vej uden om, fastslår myndigheden.

"Når du rejser i andre EU-lande, betaler du de samme takster for mobildata som herhjemme. Det gælder ikke ved rejser uden for EU, hvor priserne kan variere meget alt efter, hvilket land du rejser til, og hvilket mobilselskab du er kunde hos," siger forbrugerjuridisk chef i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, Susanne Aamann ifølge afgørelsen.

Læs også: Danskernes klager til Teleankenævnet blev halveret i 2018 - men ikke alle blev behandlet: "Sagsbehandlingstiden er fortsat ikke tilfredsstillende"

Den ene forbrugers datter havde fået en ekstra regning på mere end 17.000 kroner efter en ferie i Thailand, hvor hun altså havde brugt mobildata for det store beløb.

Forhøjede beløbsgrænse fire gange

Derfor forsøgte forælderen at få regningen annulleret hos Teleankenævnet. Men der er ingen vej uden om, lyder det fra myndigheden.

Teleselskabet havde nemlig flere gange sendt sms'er til datteren om, at hun havde opbrugt sin grænse for mobildata i udlandet på 450 kroner.

Læs også: Teleankenævnet slår fast: Du skal selv betale for svindel, hvis du ikke har kode på dit simkort

Men fire gange valgte hun at besvare sms'erne og forhøje beløbsgrænsen med op til 25.000 kroner.

"Typisk vil der være en beløbsgrænse for dataforbrug uden for EU, som
forbrugeren løbende kan forhøje. Dataforbruget kan være relativt dyrt, så vær opmærksom på dit dataforbrug, og hvad du hæver grænsen til," påpeger Susanne Aamann.

I den noget billigere sag mente forbrugeren, at han udelukkende havde brugt Wi-Fi på sin rejse til Brasilien, og derfor ikke skulle betale 1.800 kroner for mobildata i udlandet.

Læs også: Teleankenævnet undsiger igen roaming-reglerne: Danske mobilselskaber må godt hæve abonnementsprisen

Men også her slår Teleankenævnet fast, at teleselskabet har registreret det rigtige mobildataforbrug, og at ekstraregningen derfor er helt efter reglerne.

"Herudover fandt ankenævnet, at forbrugerne i den velkomst-SMS, som de havde modtaget fra teleselskabet ved ankomsten til Brasilien, var blevet tilstrækkeligt tydeligt oplyst om priser for data," skriver Teleankenævnet i afgørelsen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsarkitekt til Forsvaret nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo