Chefer fra Ericsson vil blive retsforfulgt for bestikkelse

En række tidligere chefer fra Ericsson vil blive retsforfulgt senere på året i en bestikkelsessag, der ligger 10 år tilbage, skriver svensk erhvervsmedie.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Rasmus Ferdinand Petersen)

En række tidligere chefer fra Ericsson står til at blive retsforfulgt i en bestikkelsessag.

Det skriver det svenske erhvervsmedie SvD Næringsliv.

Siden april 2019 er selskabet blevet undersøgt af den svenske nationale enhed mod korruption. Sagen handler om bestikkelse af embedsmænd i Djibouti i Afrika tilbage i 2011 og 2012.

Teleselskabet har allerede fyret 50 ansatte efter en amerikansk bestikkelsesundersøgelse, der er gennemført. I den forbindelse er der 20 personer blevet forhørt, og efterforskningen er vokset til at indeholde mange tusinde sider, oplyser kammeranklager Mats Jansson til mediet.

Nu er anklageren i den afsluttende fase af den svenske efterforskning.

"Det er rigtigt. Vi har underrettet en række tidligere Ericsson-medarbejdere om mistanke om forbrydelse. Der er mænd, og der er mere end to. Det handler om, at de bestikker afrikanske embedsmænd med i alt omkring 20 millioner kroner for at vinde en kontrakt," siger Mats Jansson til SvD Næringsliv.

Der skal rykkes på anklagerne nu, da lovovertrædelserne i Djibouti for over ti år siden er ved at blive forældet, lyder det.

Mats Jansson oplyser, at han forventer at tage en beslutningen om, hvorvidt de tidligere ansatte skal retsforfølges i løbet af maj eller juni.

Men ifølge SvD Næringslivs kilder er beslutningen allerede taget.

Anklageren tilføjer dog, at han mener, der er begået en forbrydelse.

Ericsson har ligeledes tidligere erkendt, at selskabet har overtrådt amerikanske bestikkelseslove.

I demceber 2019 blev Ericsson idømt en bøde på 10 milliarder svenske kroner, der er blevet betalt.

Nu handler sagen om, at de svenske efterforskning skal holde de tidligere ansatte ansvarlige i sagen.

Læs mere her: TDC's 5G-leverandør betaler milliardbøde for korruption: Har bestukket embedsmænd

Annonce

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Head of Digital Trust & Security

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S