Chefer fra Ericsson vil blive retsforfulgt for bestikkelse

En række tidligere chefer fra Ericsson vil blive retsforfulgt senere på året i en bestikkelsessag, der ligger 10 år tilbage, skriver svensk erhvervsmedie.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Rasmus Ferdinand Petersen)

En række tidligere chefer fra Ericsson står til at blive retsforfulgt i en bestikkelsessag.

Det skriver det svenske erhvervsmedie SvD Næringsliv.

Siden april 2019 er selskabet blevet undersøgt af den svenske nationale enhed mod korruption. Sagen handler om bestikkelse af embedsmænd i Djibouti i Afrika tilbage i 2011 og 2012.

Teleselskabet har allerede fyret 50 ansatte efter en amerikansk bestikkelsesundersøgelse, der er gennemført. I den forbindelse er der 20 personer blevet forhørt, og efterforskningen er vokset til at indeholde mange tusinde sider, oplyser kammeranklager Mats Jansson til mediet.

Nu er anklageren i den afsluttende fase af den svenske efterforskning.

"Det er rigtigt. Vi har underrettet en række tidligere Ericsson-medarbejdere om mistanke om forbrydelse. Der er mænd, og der er mere end to. Det handler om, at de bestikker afrikanske embedsmænd med i alt omkring 20 millioner kroner for at vinde en kontrakt," siger Mats Jansson til SvD Næringsliv.

Der skal rykkes på anklagerne nu, da lovovertrædelserne i Djibouti for over ti år siden er ved at blive forældet, lyder det.

Mats Jansson oplyser, at han forventer at tage en beslutningen om, hvorvidt de tidligere ansatte skal retsforfølges i løbet af maj eller juni.

Men ifølge SvD Næringslivs kilder er beslutningen allerede taget.

Anklageren tilføjer dog, at han mener, der er begået en forbrydelse.

Ericsson har ligeledes tidligere erkendt, at selskabet har overtrådt amerikanske bestikkelseslove.

I demceber 2019 blev Ericsson idømt en bøde på 10 milliarder svenske kroner, der er blevet betalt.

Nu handler sagen om, at de svenske efterforskning skal holde de tidligere ansatte ansvarlige i sagen.

Læs mere her: TDC's 5G-leverandør betaler milliardbøde for korruption: Har bestukket embedsmænd

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank