Chefer fra Ericsson vil blive retsforfulgt for bestikkelse

En række tidligere chefer fra Ericsson vil blive retsforfulgt senere på året i en bestikkelsessag, der ligger 10 år tilbage, skriver svensk erhvervsmedie.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Rasmus Ferdinand Petersen)

En række tidligere chefer fra Ericsson står til at blive retsforfulgt i en bestikkelsessag.

Det skriver det svenske erhvervsmedie SvD Næringsliv.

Siden april 2019 er selskabet blevet undersøgt af den svenske nationale enhed mod korruption. Sagen handler om bestikkelse af embedsmænd i Djibouti i Afrika tilbage i 2011 og 2012.

Teleselskabet har allerede fyret 50 ansatte efter en amerikansk bestikkelsesundersøgelse, der er gennemført. I den forbindelse er der 20 personer blevet forhørt, og efterforskningen er vokset til at indeholde mange tusinde sider, oplyser kammeranklager Mats Jansson til mediet.

Nu er anklageren i den afsluttende fase af den svenske efterforskning.

"Det er rigtigt. Vi har underrettet en række tidligere Ericsson-medarbejdere om mistanke om forbrydelse. Der er mænd, og der er mere end to. Det handler om, at de bestikker afrikanske embedsmænd med i alt omkring 20 millioner kroner for at vinde en kontrakt," siger Mats Jansson til SvD Næringsliv.

Der skal rykkes på anklagerne nu, da lovovertrædelserne i Djibouti for over ti år siden er ved at blive forældet, lyder det.

Mats Jansson oplyser, at han forventer at tage en beslutningen om, hvorvidt de tidligere ansatte skal retsforfølges i løbet af maj eller juni.

Men ifølge SvD Næringslivs kilder er beslutningen allerede taget.

Anklageren tilføjer dog, at han mener, der er begået en forbrydelse.

Ericsson har ligeledes tidligere erkendt, at selskabet har overtrådt amerikanske bestikkelseslove.

I demceber 2019 blev Ericsson idømt en bøde på 10 milliarder svenske kroner, der er blevet betalt.

Nu handler sagen om, at de svenske efterforskning skal holde de tidligere ansatte ansvarlige i sagen.

Læs mere her: TDC's 5G-leverandør betaler milliardbøde for korruption: Har bestukket embedsmænd

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics