Too Good To Go henter 223 millioner kroner: Skal sætte turbo på ekspansion i USA

Danskstiftede Too Good To Go får kapitaltilførsel på en kvart milliard kroner fra Vækstfonden. Den friske kapital skal bruges på at sætte skub i den amerikanske ekspansion.

Artikel top billede

Danske Too Good To Go har netop hentet 223 millioner kroner.

Kapitalen kommer i form af et lån fra Vækstfonden og skal primært bruges på en yderligere ekspansion i USA.

Selskabet, der står bag en markedsplads for overskudsmad, vil være markedsledende i USA inden udgangen af 2024, skriver Vækstfonden i en meddelelse.

"USA har ubegribeligt meget madspild, og det er derfor her, vi har mulighed for at gøre den største forskel. Vi har sat os et ambitiøst mål om, at vi skal være til stede i de største amerikanske byer inden årets udgang, så vi hurtigt kan opnå en position, der er på højde med vores europæiske. Det kræver kapital, og derfor er vi meget taknemmelige for, at Vækstfonden vil hjælpe os på vej med et lån,” fortæller Thomas Zeihlund, COO og CFO for Too Good To Go.

Too Good To Gos app blev lanceret i Danmark tilbage i 2016. I dag er selskabet tilstede i 15 lande og har mere end 37 millioner bruger på verdensplan.

Selskabet, der er ledet af Endomondo-grundlæggeren Mette Lykke, ansætter i gennemsnit to nye medarbejdere om dagen og har netop ramt 1.000 ansatte i alt, lyder det.

"I Vækstfonden vil vi gerne være med til at udvikle de virksomheder, Danmark ikke må gå glip af. Til det hører at finansiere særligt grønne og bæredygtige virksomheder, der er med til at gøre en forskel for klimaet, den grønne omstilling, og som samtidig skaber vækst og arbejdspladser. Det er Too Good To Go et fremragende eksempel på. På få år har de formået at skabe en global forretning, der sætter Danmark på verdenskortet,” siger Rolf Kjærgaard, CEO for Vækstfonden, i meddelelsen.

Tilbage i efteråret åbnede Too Good To Go komtor i New York, Boston og er nu på vej med et kontor i New Jersey.

Læs mere her: Dansk-stiftede Too Good To Go rejser 190 millioner kroner i stor kapitalrunde - skal investeres i udrulning i USA

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S