Microsoft, AWS, Google og Apple går sammen med Intel om at løse global chip-krise: Danner ny lobbyorganisation

En lang række amerikanske tech-giganter er gået sammen i en ny lobbyorganisation, der skal sikre offentlig støtte i USA til at løse chip-udfordringerne.

Artikel top billede

En række af verdens største aftagere af chips går nu sammen med Intel og opretter en lobbyorganisation, der skal presse på for at sikre offentlige tilskud til chip-produktion.

Gruppen udgøres blandt andet af Microsoft, Apple, Google og Amazon Web Services, skriver Reuters.

Den nyoprettede organisation, der går under navnet "CHIPS in America Coalition," oplyste tirsdag, at den har bedt amerikanske lovgivere om finansiering til Chips for Amrica Act, som præsident Joe Biden har lanceret med håb om at hente 50 milliarder dollar fra det offentlige til chipproduktion.

"En robust finansiering af CHIPS-loven vil hjælpe USA med at opbygge den ekstra kapacitet, som er nødvendig for at have mere modstandsdygtige forsyningskæder for at sikre, at kritiske teknologier vil være der, når der er brug for det," lyder det fra lobbyorganisationen i et brev til den amerikanske kongres.

Læs også: Michael Dell med dyster udmelding: Chipmanglen vil fortsætte i årevis

Den seneste tid har den amerikanske bilindustri presset hårdt på for at offentlig støtte til at sikre chip-forsyninger til fabrikkerne.

Den nye koalition inkluderer spillere fra en række industrier, hvilket har til formål at advare regeringen mod at favorisere en enkelt branche såsom bilindustrien.

I CHIPS in America Coalition findes ligeledes selskaber som AT&T, Cisco, General Electric, HPE og Verizon.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S