Fem år efter lanceringen af Sundhedsplatformen: De fleste læger er stadigvæk utilfredse

En ny undersøgelse blandt sundhedspersonalet i Region Hovedstaden og Region Sjælland viser, at utilfredsheden med Sundhedsplatformen er faldende, men et flertal af lægerne er stadigvæk utilfreds med platformen.

Artikel top billede

(Foto: CopyrightTomas BertelsenGammel Kongevej 33ADK-1610 København VDenmarkmob. +45 4041 0560mail@tomasbertelsen.dk)

Utilfredsheden med it-systemet Sundhedsplatformen er faldende, men alligevel er over halvdelen af lægerne i Region Sjælland og Region Hovedstaden stadigvæk utilfredse med løsningen.

Det fremgår af undersøgelsen, der er foretaget af Center for Patientindragelse.

I alt har 14.628 ansatte i Regionen Hovedstaden og Region Sjælland valgt at deltage i undersøgelsen, og her svarer 53 procent af de adspurgte læger, at de fortsat er enten utilfredse (34 procent) eller meget utilfredse (19 procent) med platformen.

Stor forskel på faggrupper

Undersøgelsen viser dog også, at lægerne er den faggruppe, der er klart mest utilfredse med Sundhedsplatformen.

Blandt sygeplejerskerne er det blot 28 procent, der er utilfredse eller meget utilfredse, mens hele 42 procent af sygeplejersken er tilfredse eller meget tilfredse.

Hos Social- og Sundhedspersonalet svarer 22 procent at de er meget utilfredse eller utilfredse, mens 47 procent svarer, at de er tilfredse eller meget tilfredse.

Den faggruppe, der har udvist størst tilfredshed med Sundhedsplatformen er lægesekretærerne og andre dele af det administrative personale i sundhedsvæsenet.

Her svarer 49 procent, at de er tilfredse eller meget tilfredse.

Recepter og ordinering er mest problematisk

Undersøgelsen viser desuden, at utilfredsheden med Sundhedsplatform er størst, når det gælder ordinering af lægemidler og udstedelse af recepter.

Her svarer 19 procent af respondenterne, at de meget utilfredse, mens 24 procent svarer, at de er utilfredse.

Til gengæld er tilfredsheden størst, når det gælder driften og antallet af nedbrud. Her svarer 40 procent af de tilfreds og 19 procent af de er meget tilfredse.

Læs også: Rigsrevisionen fælder hård dom over Sundhedsplatformen: Det har været uprofessionelt og kritisabelt

Faldende utilfredshed

Brugerundersøgelsen viser desuden, at tilfredsheden med Sundhedplatformen er steget siden 2019, hvor der sidst blev foretaget en lignende brugerundersøgelse.

Siden dengang er antallet af brugere, der er utilfredse eller meget utilfredse faldet fra 43 procent til 32 procent, mens antallet af brugere, der er tilfredse eller meget tilfredse er steget fra 30 procent til 39 procent.

Selv blandt den mest utilfreds faggruppe, lægerne, er antallet af utilfredse og meget utilfredse faldet fra 68 procent i 2019 til 53 procent i 2021.

Samtidig er antallet af læger, der er tilfredse eller meget tilfredse med Sundhedplatformen steget fra 14 procent til 23 procent.

Sundhedsplatformen bruges i dag i Region Hovedstaden og Region Sjælland, og den omdiskuterede platform blev taget i brug i Region Hovedstanden i 2016 og i Region Sjælland i 2018.

Systemet er oprindeligt blevet udviklet til brug i det amerikanske sundhedsvæsen af selskabet Epic, og efterfølgende er det med hjælp fra danske NNIT blevet tilpasset det danske sundhedsvæsen.

Sundhedsplatformen er af flere gange blevet udsat for hård kritik. Eksempelvis har Rigsrevisionen udtalt en skarp kritik af implementeringsprocessen.

Et af Rigsrevisionens kritikpunkter var, at sundhedspersonalet ikke blev uddannet godt nok til at bruge systemet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forretningskonsulent med fokus på Forsvarets ERP-løsning, DeMars

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job