Fra Novo Nordisks interne it-afdeling til et toneangivende konsulenthus: Få overblikket over NNIT's udvikling under Per Koguts ledelse

Per Kogut takker af efter 15 år som frontfigur for NNIT. Under hans lederskab har NNIT løsrevet sig fra Novo Nordisk, blevet børsnoteret, gennemgået en krise og kommet tilbage på rette køl. Få det fulde overblik over den markante udvikling, som selskabet har gennemgået i de senere år.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om NNIT's markante udvikling med Per Kogut ved roret.
991
5 min
NNIT er bestemt ikke kendt for hyppige udskiftninger i ledelsestoppen.

Men efter 15 år med Per Kogut ved roret, blev det alligevel tid til et vagtskifte.

Fremover er det svenske Pär Fors, der nu skal "videreføre NNIT's strategiske rejse og tage NNIT ind i den næste udviklingsfase," som formand Carsten Dilling beskriver det.

Det hører til sjældenhederne, at topchefer for store, danske, børsnoterede virksomheder sidder på tronen i så lang en årrække, som Per Kogut har gjort.

Derfor har NNIT-veteranen også været førstehåndsvidne til den massive transformation, som selskabet har undgået. Og som han selv har påvirket.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,