Per Kogut efter 15 år som NNIT's frontfigur: "Alle gode ting kommer til en ende"

Efter 15 år som øverste boss i NNIT siger Per Kogut nu farvel. "Selvom det altid er svært at sige farvel, er jeg ovenud begejstret, når jeg tænker på de mange vigtige milepæle og præstationer, vi har leveret i løbet af de sidste 15 år," lyder det fra den afgående direktør.

Artikel top billede

"Alle gode ting kommer til en ende."

Sådan lyder det fra Per Kogut i et opslag på LinkedIn.

Torsdag lød meldingen fra NNIT-bestyrelsen med formand Carsten Dilling i spidsen, at det var på tide at indsætte en ny administrerende direktør for konsulenthuset.

Derved siger Per Kogut farvel til konsulenthuset, som han har været med til forme siden 2007.

"De sidste 15 år har været virkelig fantastiske for mig hos NNIT. Og det har bevist, at mit ledelsesmantra 'glade medarbejdere giver glade kunder, der køber mere', er sandt på så mange måder," skriver han.

Computerworld har været i kontakt med Per Kogut, der ikke ønsker at kommentere på hans aftræden for nuværende. Han oplyser blot, at han "har det godt."

14. juni vil hans kontor blive overtaget af den 55-årige svensker Pär Fors, der tidligere har været chef for CGI i Skandinavien.

Et svært farvel

Selv beskriver Per Kogut sin rejse med NNIT som en "fornøjelse."

"Rejsen fra at være et datterselskab til Novo Nordisk, til at blive et børsnoteret selskab i 2015 og videre til at blive en meget vigtig spiller på det danske it-servicemarked såvel som internationalt inden for Life Sciences, har været en fornøjelse."

Under Per Koguts ledelse er selskabet vokset sig mere end dobbelt så stort, blevet børsnoteret, men også undergået en krise tilbage i 2019, der udmundede i to økonomisk hårde år for konsulenthuset.

Hertil kommer en lang række opkøb og etablering af udenlandske kontorer, der har udvidet selskabets portefølje og fået etableret NNIT som en international spiller.

Ved hans afgang hæfter direktøren sig ved de mange mål, der er blevet opnået.

"Selvom det altid er svært at sige farvel, er jeg ovenud begejstret, når jeg tænker på de mange vigtige milepæle og præstationer, vi har leveret i løbet af de sidste 15 år. Jeg vil nu aflevere en fantastisk virksomhed med fremragende mennesker og kultur til en ny administrerende direktør," skriver han.

NNIT-formand sender roser efter Per Kogut

NNIT-formanden Carsten Dilling fremhæver, at NNIT under Per Koguts ledelse er undergået en hurtig og succesfuld udvikling.

Fra et datterselskab under Novo Nordisk med en enkelt storkunde til et børsnoterert selskab, der servicerer en lang række forskellige kunder. Dertil understreger han, at NNIT har demonstreret en stærk organisk vækst kombineret med strategiske og værditilførende opkøb.

"Vi vil gerne takke Per Kogut for hans enorme bidrag til NNIT gennem årene og for at sætte et umiskendeligt og positivt præg på NNITs udvikling," lyder det fra Carsten Dilling i meddelelsen, der fortsætter:

"Hans store loyalitet, høje energiniveau og ambitioner samt skarpe kundefokus er blot få af hans mange stærke egenskaber. Jeg værdsætter personligt vores tætte samarbejde, som altid har været præget af en meget frugtbar dialog. Vi ønsker Per Kogut held og lykke i hans fremtidige bestræbelser."

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks