Coronapas kan først bruges i EU 1. juli: “Borgerne kan trygt vise det frem uden at give private oplysninger til andre”

Danmarks digitale coronapas kan i dag downloades af alle danskere. Der går dog mere end en måned, før det kan benyttes uden for Danmarks grænser.

Artikel top billede

Fredag kan finansminister Nicolai Wammen (S) sammen med en række ministre præsentere den danske coronapas-app.

Appen har været til gængelig siden fredag morgen og skal blandt andet gøre det nemmere at bevise, at man er testet negativ for Covid-19 eller er vaccineret.

Der går dog mere end en måned før passet kan bruges uden for Danmarks grænser.

Det vil nemlig først være fra 1. juli, at danskere kan vise den danske coronapas-app i resten af EU.

"Passet vil leve op til de fælles europæiske bestemmelser, så vi i takt med den gradvise genåbning af EU-landene vil kunne rejse flere og flere steder hen med det nye coronapas. På den måde vil appen kunne benyttes som gyldigt coronapas i Danmark – og fra 1. juli også ved rejser i EU," lyder det fra finansministeren.

Han understreger dog, at det digitale coronapas er et afgørende værktøj i genåbningen af Danmark.

"Coronapasset symboliserer, hvor langt vi er nået i Danmark. Genåbningen af det danske samfund skrider støt og kontrolleret frem, og smittetallene forbliver under kontrol. Det nye coronapas er nemmere at bruge, og borgerne kan trygt vise det frem uden at give private oplysninger til andre.

Stor fokus på privacy

På pressemødet fremhæver sundhedsminister Magnus Heunicke (S), at den nye op giver mulighed for at beskytte danskernes personoplysninger i endnu højere grad.

“Der står ikke noget om CPR-numre eller andet. Alt det er jo private oplysninger, og de vil altså ikke længere være synlige for dem, der skal tjekke appen,” siger sundhedsministeren på pressemødet.

Indtil nu har man kunne anvende app'en Min Sundhed til at vise en negativ Covid-19-test.

Den har dog vist både navn og CPR-nummer, ligesom det i visse tilfælde var nødvendigt også at vise et separart ID-kort.

“Det fremgår ikke hvorfor du er grøn. Du kan også selv vælge om dit navn skal være synligt. Derfor giver det en større grad af privatliv. Du kan selv beslutte hvor meget du har lyst til at dele med andre. Det synes vi er en rigtig god løsning,” siger Nicolai Wammen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Styrelsen For It og Læring

    Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at forme fremtidens digitale løsninger i Forsvaret?

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef til Center for Applikationer i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S