Her kan du hente Danmarks spritnye coronapas-app

Danmarks nye coronapas er klar til download nu. Se, hvordan den virker her.

Artikel top billede

Når du skal på restaurant, til koncert eller til frisør i de kommende dage, kan du få adgang med en helt ny type coronapas.

Det skyldes, at Danmark efter fire måneders ventetid nu har fået sin coronapas-app, og den kan allerede nu downloades i Apples App Store og Google Play app-butikker:

Coronapas app til iPhone hentes her.
Coronapas app til Android hentes her.

Appen er udviklet af Netcompany og Trifork på vegne af Digitaliseringsstyrelsen.

Finansministeriet inviterer til pressemøde fredag 12.15, hvor den nye app vil blive præsenteret.

Mødes af QR-kode

Når du åbner den nye app, bliver du mødt af en QR-kode, som kan blive skannet ved indgangen til restauranter, koncerter og andre steder, hvor der kræves coronapas.

Tidligere var coronapasset et digitalt dokument, som du fik adgang til via sundhed.dk.

For at få et grønt coronapas kræver det ligesom tidligere, at du enten har et negativt testresultat, har fået den første vaccinedosis for mindst 14 dage siden, eller har været testet positiv inden for de seneste otte måneder.

Startskud i februar

Allerede 3. februar satte den på det tidspunkt fungerende finansminister Morten Bødskov (S) gang i arbejdet med at få appen klar.

Dengang var målsætningen, at appen skulle være klar om fire måneder, og i marts vandt Netcompany og Trifork et lynudbud om at udvikle appen.

Da Computerworld for få uger siden spurgte Netcompanys topchef Andre Rogaczewski om tidsplanen så ud til at holde, svarede han blot:

"Det eneste jeg kan sige er, at der bliver arbejdet på fuld knald på den. Det kan jeg love dig, at man gør,” siger han.

Det er desuden planen, at appen skal være interoperatibel i EU, hvilket betyder, at den skal kunne tale sammen med lignende coronapas-systemer i andre lande i EU. Dermed skal turister kunne bruge passet på tværs af landegrænser.

Dokumenter som Computerworld har fået aktindsigt i viser, at den samlede pris for appen ventes at løbe op i 46,9 millioner kroner, mens udgiften til udviklingsfasen, der løber frem til udgangen af maj ventes at lande på 17,3 millioner kroner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland