Intel advarer: Chip-tørke kan vare i flere år

Det kan tage flere år at løse den globale mangel på computer-chip, lyder advarslen fra Intel

Artikel top billede

Den globale chip-mangel kan vare i flere år, lyder advarslen fra Intel-topchefen Pat Gelsinger.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Pat Gelsinger kom med advarslen i forbindelse med konferencen Computex i Taiwans hovedstand Taipei, som i år blev afviklet virtuelt.

Her forklarede Intel-bossen, at covid-19-pandemien har ført til en cyklus af eksplosiv vækst inden for halvledere, hvilket har medført et enormt pres på de globale forsynsningskæder.

”Mens branchen tager skridt til at adressere de kortsigtede begrænsninger, så kan det tage et par år før hele økosystemet har adresseret begrænsninger i kapacitet, når det gælder produktionen og de underliggende komponenter,” lyder det fra Gelinsger.

Investerede 20 milliarder dollar

I marts annoncerede Intel at selskabet planlægger at investere 20 milliarder dollar i opføre to nye fabrikker i den amerikanske stat Arizona.

De danske forbruger kommer sandsynligvis også til at mærke konsekvenserne af chip-manglen. Michael Bech, der er direktør for den danske Apple-forhandler Humac, forklarede for nylig til Computerworld, at han forventer at chiptørken vil føre til prisstigninger for forbrugerne.

"Når vi ser på elektronik generelt, så er priserne ikke så lave som tidligere. Vi kommer til at se færre tilbud og færre aggressive tilbud,” sagde han til Computerworld.

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly