Intel advarer: Chip-tørke kan vare i flere år

Det kan tage flere år at løse den globale mangel på computer-chip, lyder advarslen fra Intel

Artikel top billede

Den globale chip-mangel kan vare i flere år, lyder advarslen fra Intel-topchefen Pat Gelsinger.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Pat Gelsinger kom med advarslen i forbindelse med konferencen Computex i Taiwans hovedstand Taipei, som i år blev afviklet virtuelt.

Her forklarede Intel-bossen, at covid-19-pandemien har ført til en cyklus af eksplosiv vækst inden for halvledere, hvilket har medført et enormt pres på de globale forsynsningskæder.

”Mens branchen tager skridt til at adressere de kortsigtede begrænsninger, så kan det tage et par år før hele økosystemet har adresseret begrænsninger i kapacitet, når det gælder produktionen og de underliggende komponenter,” lyder det fra Gelinsger.

Investerede 20 milliarder dollar

I marts annoncerede Intel at selskabet planlægger at investere 20 milliarder dollar i opføre to nye fabrikker i den amerikanske stat Arizona.

De danske forbruger kommer sandsynligvis også til at mærke konsekvenserne af chip-manglen. Michael Bech, der er direktør for den danske Apple-forhandler Humac, forklarede for nylig til Computerworld, at han forventer at chiptørken vil føre til prisstigninger for forbrugerne.

"Når vi ser på elektronik generelt, så er priserne ikke så lave som tidligere. Vi kommer til at se færre tilbud og færre aggressive tilbud,” sagde han til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra HP

    Det hybride kontor kræver personlig teknologi

    Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse