Intel advarer: Chip-tørke kan vare i flere år

Det kan tage flere år at løse den globale mangel på computer-chip, lyder advarslen fra Intel

Artikel top billede

Den globale chip-mangel kan vare i flere år, lyder advarslen fra Intel-topchefen Pat Gelsinger.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Pat Gelsinger kom med advarslen i forbindelse med konferencen Computex i Taiwans hovedstand Taipei, som i år blev afviklet virtuelt.

Her forklarede Intel-bossen, at covid-19-pandemien har ført til en cyklus af eksplosiv vækst inden for halvledere, hvilket har medført et enormt pres på de globale forsynsningskæder.

”Mens branchen tager skridt til at adressere de kortsigtede begrænsninger, så kan det tage et par år før hele økosystemet har adresseret begrænsninger i kapacitet, når det gælder produktionen og de underliggende komponenter,” lyder det fra Gelinsger.

Investerede 20 milliarder dollar

I marts annoncerede Intel at selskabet planlægger at investere 20 milliarder dollar i opføre to nye fabrikker i den amerikanske stat Arizona.

De danske forbruger kommer sandsynligvis også til at mærke konsekvenserne af chip-manglen. Michael Bech, der er direktør for den danske Apple-forhandler Humac, forklarede for nylig til Computerworld, at han forventer at chiptørken vil føre til prisstigninger for forbrugerne.

"Når vi ser på elektronik generelt, så er priserne ikke så lave som tidligere. Vi kommer til at se færre tilbud og færre aggressive tilbud,” sagde han til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

    Københavnsområdet

    PlanBørnefonden

    Digital Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos