Dansk industrivirksomhed ramt af chipkrise: Har mistet 10 procent af sin produktionskapacitet

Den globale chipkrise er skyld i, at den danske industrivirksomhed SIA AE har mistet 10 procent af sin produktionskapacitet siden april.

Artikel top billede

(Foto: crstrbrt / crstrbrt)

Den danske industrivirksomhed SIA AE, der producerer automatiktavler, er en af de virksomheder, som er ramt af den globale chip-krise.

Det skriver Børsen.

SIA AE fra Ry har 400 ansatte og forventer at ramme en omsætning på 55 millioner euro i 2021, men selskabets direktør Claus Ravn oplyser til Børsen, at selskabet har mistet 10 procent af sin produktionskapacitet siden april på grund af den globale chip-tørke.

“Vi har jo varer til at stå i produktionen, der ikke kan gøres helt færdige uden de sidste komponenter. De er sat på lager, og så kan jeg ikke fakturere, så det rammer også mit cashflow. Desuden skal vi så også have fat på den samme vare to gange,” siger Claus Ravn til Børsen.

Krisen har haft den konsekvens, atSIA AE begyndt at hamstre chip, og selskabet bestiller derfor flere komponenter hjem lige så snart muligheden byder sig.

Som Computerworld beskrev mandag, oplyste chip-giganten Intels topchef Pat Gelsinger til en konference Taiwan, at han forventer, at det vil tage et par år før chipkrisen helt er overstået.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job