Dansk industrivirksomhed ramt af chipkrise: Har mistet 10 procent af sin produktionskapacitet

Den globale chipkrise er skyld i, at den danske industrivirksomhed SIA AE har mistet 10 procent af sin produktionskapacitet siden april.

Artikel top billede

(Foto: crstrbrt / crstrbrt)

Den danske industrivirksomhed SIA AE, der producerer automatiktavler, er en af de virksomheder, som er ramt af den globale chip-krise.

Det skriver Børsen.

SIA AE fra Ry har 400 ansatte og forventer at ramme en omsætning på 55 millioner euro i 2021, men selskabets direktør Claus Ravn oplyser til Børsen, at selskabet har mistet 10 procent af sin produktionskapacitet siden april på grund af den globale chip-tørke.

“Vi har jo varer til at stå i produktionen, der ikke kan gøres helt færdige uden de sidste komponenter. De er sat på lager, og så kan jeg ikke fakturere, så det rammer også mit cashflow. Desuden skal vi så også have fat på den samme vare to gange,” siger Claus Ravn til Børsen.

Krisen har haft den konsekvens, atSIA AE begyndt at hamstre chip, og selskabet bestiller derfor flere komponenter hjem lige så snart muligheden byder sig.

Som Computerworld beskrev mandag, oplyste chip-giganten Intels topchef Pat Gelsinger til en konference Taiwan, at han forventer, at det vil tage et par år før chipkrisen helt er overstået.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect