Dansk industrivirksomhed ramt af chipkrise: Har mistet 10 procent af sin produktionskapacitet

Den globale chipkrise er skyld i, at den danske industrivirksomhed SIA AE har mistet 10 procent af sin produktionskapacitet siden april.

Artikel top billede

(Foto: crstrbrt / crstrbrt)

Den danske industrivirksomhed SIA AE, der producerer automatiktavler, er en af de virksomheder, som er ramt af den globale chip-krise.

Det skriver Børsen.

SIA AE fra Ry har 400 ansatte og forventer at ramme en omsætning på 55 millioner euro i 2021, men selskabets direktør Claus Ravn oplyser til Børsen, at selskabet har mistet 10 procent af sin produktionskapacitet siden april på grund af den globale chip-tørke.

“Vi har jo varer til at stå i produktionen, der ikke kan gøres helt færdige uden de sidste komponenter. De er sat på lager, og så kan jeg ikke fakturere, så det rammer også mit cashflow. Desuden skal vi så også have fat på den samme vare to gange,” siger Claus Ravn til Børsen.

Krisen har haft den konsekvens, atSIA AE begyndt at hamstre chip, og selskabet bestiller derfor flere komponenter hjem lige så snart muligheden byder sig.

Som Computerworld beskrev mandag, oplyste chip-giganten Intels topchef Pat Gelsinger til en konference Taiwan, at han forventer, at det vil tage et par år før chipkrisen helt er overstået.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S