USA mistænker russiske hackere for at stå bag kæmpe slagteri-hack

Den amerikanske grillsæson er truet af et ransomware-angreb mod verdens største slagterikoncern. Ifølge den amerikanske regering peger pilen mod Rusland.

Artikel top billede

Det er sandsynligvis russiske hackere, der står bag et omfattende ransomware-angreb mod verdens største slagteri-virksomhed, JBS SA.

Det vurderer den amerikanske regering ifølge Reuters.

”JBS har gjort regeringen opmærksom på at løsepengekravet kom fra en kriminel organisation, der sandsynligvis har base i Rusland."

"Det Hvide Hus er i direkte kontakt med den russiske regering i dette spørgsmål og gør det klart, at ansvarlige stater ikke huser ransomware-forbrydere,” siger Karine Jean-Pierre, der er talskvinde for Det Hvide Hus.

Amerikanske slagterier måtte lukke

Det brasilianske selskab JBS blev som konsekvens af angrebet tvunget til at lukke sine australske faciliteter i mandags, og selskabet har samtidig måtte indstille sine slagtninger på adskille slagterier i amerikanske stater.

JBS står ifølge Reuters for 20 procent af den amerikanske slagterikapacitet.

Ifølge Reuters kan angrebet, hvis det fortsætter, føre til højere kødpriser i USA netop som den amerikanske grillsæson står for døren. Samtidig kan det også ramme den amerikanske kødeksport til Kina.

Angrebet kommer kort tid efter, at USA's største rørledning, Colonial Pipeline, blev ramt af et lignende ransomware-angreb. Her endte selskabet bag med at udbetale en løsesum til hackerne.

”Værdikæder, logistik og transport der holder vores samfund kørende, er særligt sårbare over for ransomware, hvor angreb rettet særligt sårbare punkter kan få en overdimensioneret effekt og derfor fremtvinge hurtige betalinger,” siger sikkerhedsekspert John Hultquist fra FireEye til Reuters.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job