Zoom skovler penge ind: Omsætningen tredoblet i kølvandet på corona efter eksplosiv vækst

Videoplatformen Zoom har oplevet voldsom fremgang i det seneste år, og selskabet overrasker også positivt i årets første kvartal.

Artikel top billede

Få virksomheder har lukreret mere på pandemien end videokonferenceplatformen Zoom.

Og selvom pandemien nu takket være vaccinationerne er på tilbagetog i store del af den vestlige verden og genåbningerne står for døren, så kom Zoom ud af årets første kvartal med et bedre resultat end forventet.

Det viser selskabets regnskab, der blev offentliggjort tirsdag aften, skriver amerikanske CNBC.

Markant fremgang

I det første kvartal, der løb frem til 30. april, oplevede selskabet en salgsvækst på 191 procent og omsætningen tog et hop fra 328,2 millioner dollar til 956,2 millioner dollar.

Analytikerne havde ifølge CNBC forventet en omsætning på 906 millioner dollar.

I årets andet kvartal forventer Zoom en omsætning på mellem 985 og 990 millioner dollar, mens selskabet for det samlede år forventer at ramme en omsætning på 3,8 milliarder dollar.

Zoom oplyste også, at produktet Zoom Phone, der blandt andet består af en cloud-baseret telefon-tjeneste – var vokset fra 1 millioner brugere i januar til 1,5 millioner brugere i slutningen af april.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste iOS hacker?

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste hacker i Århus eller København?

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Graduate, Udvikling Erhverv

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura