Nordjysk it-selskab stormer ind på børsen: Stiger næsten 40 procent på første handelsdag

Mapspeople er netop trådt ind på børsen, hvor aktiekursen er oppe med godt 40 procent. Selskabet, der står bag en indendørs navigationsløsning, vil nu udvide i Europa og USA.

Artikel top billede

(Foto: Photo: PressConnect / PressConnect)

Nordjyske Mapspeople kan notere en fornuftigt start på tilværelsen som børsnoteret firma.

Aktiekursen er nemlig oppe med 39 procent i skrivende stund.

Tegningskursen var udbudt til 6,8 kroner per aktie, og for nuværende lyder kursen på 9,5 kroner godt tre timer efter, børsklokken ringede for første gang.

Mapspeople, hvis forretningsmodel er software-as-a-service, er blevet noteret på vækstbørsen First North Premier Growth Market i København.

Selskabet med 70 ansatte sigter efter at rejse 85 millioner kroner.

Forud for noteringen har aktien været overtegnet med 178 procent.

"Vi er overvældet af den store interesse, som både eksisterende og nye investorer har vist os. Denne store økonomiske støtte giver os mulighed for at udvide vores allerede stærke position i Europa og i USA og senere også ekspandere til Asien. Noteringen på Nasdaq First North Premier er et stærkt aktiv, der resonerer med store kunder globalt, og som gør det muligt for virksomheden at fortsætte de seneste års vækstrejse i et højere tempo,” siger Mapspeople CEO og grundlægger, Michael Gram, i en meddelelse.

Sleskabet forventer at hente den største vækst inden for dets egenudviklede navigationsplatform til indendørs brug, hvor løsningen blandt andet gør det muligt at finde vej i komplekse bygninger såsom lufthavne, hospitaler og hoppingcentre.

Mapspeople ser dog også fortsat potentiale i løsningen til udendørs navigation, som leveres i form af salg af licenser til Google Maps. Selskabet har været Google Maps-partner siden 2009.

Derved står selskabet på to ben, der begge er abonnementsbaserede.

Mapspeoples omsætning landede på 25 millioner kroner i 2020.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S