Nordjysk it-selskab stormer ind på børsen: Stiger næsten 40 procent på første handelsdag

Mapspeople er netop trådt ind på børsen, hvor aktiekursen er oppe med godt 40 procent. Selskabet, der står bag en indendørs navigationsløsning, vil nu udvide i Europa og USA.

Artikel top billede

(Foto: Photo: PressConnect / PressConnect)

Nordjyske Mapspeople kan notere en fornuftigt start på tilværelsen som børsnoteret firma.

Aktiekursen er nemlig oppe med 39 procent i skrivende stund.

Tegningskursen var udbudt til 6,8 kroner per aktie, og for nuværende lyder kursen på 9,5 kroner godt tre timer efter, børsklokken ringede for første gang.

Mapspeople, hvis forretningsmodel er software-as-a-service, er blevet noteret på vækstbørsen First North Premier Growth Market i København.

Selskabet med 70 ansatte sigter efter at rejse 85 millioner kroner.

Forud for noteringen har aktien været overtegnet med 178 procent.

"Vi er overvældet af den store interesse, som både eksisterende og nye investorer har vist os. Denne store økonomiske støtte giver os mulighed for at udvide vores allerede stærke position i Europa og i USA og senere også ekspandere til Asien. Noteringen på Nasdaq First North Premier er et stærkt aktiv, der resonerer med store kunder globalt, og som gør det muligt for virksomheden at fortsætte de seneste års vækstrejse i et højere tempo,” siger Mapspeople CEO og grundlægger, Michael Gram, i en meddelelse.

Sleskabet forventer at hente den største vækst inden for dets egenudviklede navigationsplatform til indendørs brug, hvor løsningen blandt andet gør det muligt at finde vej i komplekse bygninger såsom lufthavne, hospitaler og hoppingcentre.

Mapspeople ser dog også fortsat potentiale i løsningen til udendørs navigation, som leveres i form af salg af licenser til Google Maps. Selskabet har været Google Maps-partner siden 2009.

Derved står selskabet på to ben, der begge er abonnementsbaserede.

Mapspeoples omsætning landede på 25 millioner kroner i 2020.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job