Stribe af ransomware-angreb får Biden til at gå i flæsket på Putin: Hackere kan ødelægge amerikansk grill-sæson

Den amerikanske regering mener, at russiske hackere står bag Solarwinds-angrebet samt ransomwareangreb mod Colonial Pipelines og slagterigiganten JBS.

Artikel top billede

(Foto: Adam Schultz / Adam Schultz)

Der er meget der tyder på, at det er russiske hackere, der står bag den række store ransomware-angreb, der den seneste tid har ramt amerikanske interesserer.

Det mener den amerikanske regering, og der har den amerikanske præsident Joe Biden ifølge nyhedsbureauet Reuters valgt at skrue bissen på over for den russiske præsident Putin.

”Præsident Biden mener helt bestemt, at præsident Putin og den russiske regering spiller en rolle i at stoppe og forebygge disse angreb,” lyder det ifølge Reuters fra Jen Psaki, pressechef i Det Hvide Hus.

Truer ærkeamerikansk tradition

Det seneste angreb har ramt verdens største slagteriselskab, JBS.

Angrebet har ikke alene betydet, at JBS har måtte lukke flere af sine produktionsfaciliteter, det risikerer ifølge Reuters også at true en ærkeamerikansk tradition. Nemlig sommerens grillsæson, der i høj grad er afhængig af friske forsyninger af billigt kød.

Udover det seneste ransomware-angreb mod JBS, så forbinder den amerikanske regering også russiske hackere med SolarWinds-angrebet samt angrebet mod Colonial Pipelines, der betød, at USA’s største rørledning måtte lukke.

Cybersikkerhedsekspert James Lewis, der arbejder for den amerikanske tænketank Center for Strategic and International Studies forventer, at Joe Biden i forbindelse med et kommende møde med Vladimir Putin vil skrue op for retorikken.

”Biden er hård. Han vil sige til Putin, at nok er nok, og hvis du ikke stopper, så kommer der en form for gengældelse,” vurderer James Lewis ifølge Reuters.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data engineer til PET

    Københavnsområdet

    Fælles AI

    AI Lead

    Fyn

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S