Stribe af ransomware-angreb får Biden til at gå i flæsket på Putin: Hackere kan ødelægge amerikansk grill-sæson

Den amerikanske regering mener, at russiske hackere står bag Solarwinds-angrebet samt ransomwareangreb mod Colonial Pipelines og slagterigiganten JBS.

Artikel top billede

(Foto: Adam Schultz / Adam Schultz)

Der er meget der tyder på, at det er russiske hackere, der står bag den række store ransomware-angreb, der den seneste tid har ramt amerikanske interesserer.

Det mener den amerikanske regering, og der har den amerikanske præsident Joe Biden ifølge nyhedsbureauet Reuters valgt at skrue bissen på over for den russiske præsident Putin.

”Præsident Biden mener helt bestemt, at præsident Putin og den russiske regering spiller en rolle i at stoppe og forebygge disse angreb,” lyder det ifølge Reuters fra Jen Psaki, pressechef i Det Hvide Hus.

Truer ærkeamerikansk tradition

Det seneste angreb har ramt verdens største slagteriselskab, JBS.

Angrebet har ikke alene betydet, at JBS har måtte lukke flere af sine produktionsfaciliteter, det risikerer ifølge Reuters også at true en ærkeamerikansk tradition. Nemlig sommerens grillsæson, der i høj grad er afhængig af friske forsyninger af billigt kød.

Udover det seneste ransomware-angreb mod JBS, så forbinder den amerikanske regering også russiske hackere med SolarWinds-angrebet samt angrebet mod Colonial Pipelines, der betød, at USA’s største rørledning måtte lukke.

Cybersikkerhedsekspert James Lewis, der arbejder for den amerikanske tænketank Center for Strategic and International Studies forventer, at Joe Biden i forbindelse med et kommende møde med Vladimir Putin vil skrue op for retorikken.

”Biden er hård. Han vil sige til Putin, at nok er nok, og hvis du ikke stopper, så kommer der en form for gengældelse,” vurderer James Lewis ifølge Reuters.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job