Stribe af ransomware-angreb får Biden til at gå i flæsket på Putin: Hackere kan ødelægge amerikansk grill-sæson

Den amerikanske regering mener, at russiske hackere står bag Solarwinds-angrebet samt ransomwareangreb mod Colonial Pipelines og slagterigiganten JBS.

Artikel top billede

(Foto: Adam Schultz / Adam Schultz)

Der er meget der tyder på, at det er russiske hackere, der står bag den række store ransomware-angreb, der den seneste tid har ramt amerikanske interesserer.

Det mener den amerikanske regering, og der har den amerikanske præsident Joe Biden ifølge nyhedsbureauet Reuters valgt at skrue bissen på over for den russiske præsident Putin.

”Præsident Biden mener helt bestemt, at præsident Putin og den russiske regering spiller en rolle i at stoppe og forebygge disse angreb,” lyder det ifølge Reuters fra Jen Psaki, pressechef i Det Hvide Hus.

Truer ærkeamerikansk tradition

Det seneste angreb har ramt verdens største slagteriselskab, JBS.

Angrebet har ikke alene betydet, at JBS har måtte lukke flere af sine produktionsfaciliteter, det risikerer ifølge Reuters også at true en ærkeamerikansk tradition. Nemlig sommerens grillsæson, der i høj grad er afhængig af friske forsyninger af billigt kød.

Udover det seneste ransomware-angreb mod JBS, så forbinder den amerikanske regering også russiske hackere med SolarWinds-angrebet samt angrebet mod Colonial Pipelines, der betød, at USA’s største rørledning måtte lukke.

Cybersikkerhedsekspert James Lewis, der arbejder for den amerikanske tænketank Center for Strategic and International Studies forventer, at Joe Biden i forbindelse med et kommende møde med Vladimir Putin vil skrue op for retorikken.

”Biden er hård. Han vil sige til Putin, at nok er nok, og hvis du ikke stopper, så kommer der en form for gengældelse,” vurderer James Lewis ifølge Reuters.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Sydjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S