Udbringnings-appen Wolt er klar til at udfordre Nemlig.com med helt nyt koncept

Wolt vil nu bringe dagligvare ud, der kan bestilles fra selskabets app. Brugerne af Wolt vil i fremtiden kunne vælge mellem op mod 2000 varenumre, som kan leveres på helt ned til 30 minutter.

Artikel top billede

Den finske takeaway-app Wolt, der de senest år har nydt stor udbredelse i Danmark, gør nu klart til at udfordre Nemlig.com på dagligvareområdet.

Indbyggerne i flere af de store danske byer kender sikkert allerede de blå Wolt-bude fra gadebillet, hvor de suser rundt med tasker fyldt med pizza, burgere, sushi og andre takeaway-retter.

Men selskabet oplyser nu i en pressemeddelelse, at det forbereder en lanceringen af et online supermarkeds-koncept, hvor firmaet i København vil åbne flere lagre fyldt med kødtgrøntsager sæber og toiletpapir.

Levering på 30 minutter

Wolt-brugerne vil kunne vælge mellem 1500 og 2000 varenumre, som kan leveres på helt ned til 30 minutter.

”Dagligvarer er relevante for alle aldersgrupper – og mange ønsker ikke at stå i et fyldt supermarked med kø ved kassen – så vi glæder os til at afprøve konceptet og potentialet,” siger Tine Duelund Schou, kommunikationschef for Wolt, ifølge pressemeddelelsen.

Det nye koncept hedder Wolt Market, og det bliver allerede nu testet i både Finland og Grækenland, men Wolt mener nu også, at det danske marked modent til konceptet.

”Danskernes forbrugsmønstre ændrer sig hele tiden. Vi vil hellere prioritere tid med venner, familie og det, der betyder noget for os. Det har skabt et stort marked for takeaway og levering, og nu er vi også klar til at give danskerne superhurtig levering af dagligvarer,” siger Tine Duelund Schou ifølge pressemeddelelsen.

Wolt blev stiftet i Helsinki i 2014 og er i dag tilstede i 23 lande, her i blandt Danmark.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Spillehallen.dk ApS

    System Developer / Platform Builder

    Midtjylland

    BEC Financial Technologies

    Junior business analyst - Talent Program DK

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS