Lars Seiers blockchain-projekt Concordium går i luften om få dage

Om få dage lyder startskuddet på Lars Seiers store blockchain-satsning, Concordium.

Artikel top billede

(Foto: Frank Lohmann Photography / Frank Lohmann)

Onsdag 9. juni klokken 14.00 lanceres Lars Seriers kæmpe blockchain-satsning Concordium.

Det oplyser rigmanden og Saxo Bank-medstifteren på sin LinkedIn-profil.

Concordium Blockchain har været Lars Seiers primære projekt i de seneste tre år - et projekt, der er blevet skudt investeringer i for 36 millioner dollar, svarende til 220 millioner kroner.

Lars Seier er mildest talt begejstret for lanceringen af blockchain-projektet, som han på LinkedIn kalder for "en af de vigtigste begivenheder" i sit liv.

"Jeg opdagede første gang blockchain omkring 2012, og siden har det været en lang og utroligt spændende rejse i et nyt forretningsområde, der kommer til at definere fremtiden," skriver han.

Her er idéen med Concordium

Concordiums blockchain er bygget til at kunne håndtere eksempelvis kontrakter og penge-transaktioner i stor skala uden brug af tredjepart som eksempelvis banker, advokater og lignende.

Den decentraliserede blockchain byder på indbygget bruger-identifikation samt såkaldt Zero-Knowledge-Proofs til at sikre private data.

Concordium har tidligere meldt ud, at den efter lanceringen af blockchainen vil notere sin digitale valuta, GTU, på en kryptobørs. Det fremgår endnu ikke, hvornår denne notering foregår.

Valutaen kan anvendes til krypterede betalinger, som samtidig giver myndigheder mulighed for at identificere brugere samt giver brugerne mulighed for at verificere modparters identitet.

Mens flere kryptovalutaer kræver enorme mængder strøm, for at de kan udvindes, er Concordium bygget efter ’Proof-of-stake’ konceptet, som gør at valutaens energiforbrug er mikroskopisk i forhold til etablerede valutaer som Bitcoin eller Ethereum, skriver virksomheden.

Annonceindlæg fra DE-CIX

Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Supporters A/S

It-driftskonsulent i Jylland

Midtjylland

KMD A/S

Senior Legal Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job