Lars Seiers blockchain-projekt Concordium går i luften om få dage

Om få dage lyder startskuddet på Lars Seiers store blockchain-satsning, Concordium.

Artikel top billede

(Foto: Frank Lohmann Photography / Frank Lohmann)

Onsdag 9. juni klokken 14.00 lanceres Lars Seriers kæmpe blockchain-satsning Concordium.

Det oplyser rigmanden og Saxo Bank-medstifteren på sin LinkedIn-profil.

Concordium Blockchain har været Lars Seiers primære projekt i de seneste tre år - et projekt, der er blevet skudt investeringer i for 36 millioner dollar, svarende til 220 millioner kroner.

Lars Seier er mildest talt begejstret for lanceringen af blockchain-projektet, som han på LinkedIn kalder for "en af de vigtigste begivenheder" i sit liv.

"Jeg opdagede første gang blockchain omkring 2012, og siden har det været en lang og utroligt spændende rejse i et nyt forretningsområde, der kommer til at definere fremtiden," skriver han.

Her er idéen med Concordium

Concordiums blockchain er bygget til at kunne håndtere eksempelvis kontrakter og penge-transaktioner i stor skala uden brug af tredjepart som eksempelvis banker, advokater og lignende.

Den decentraliserede blockchain byder på indbygget bruger-identifikation samt såkaldt Zero-Knowledge-Proofs til at sikre private data.

Concordium har tidligere meldt ud, at den efter lanceringen af blockchainen vil notere sin digitale valuta, GTU, på en kryptobørs. Det fremgår endnu ikke, hvornår denne notering foregår.

Valutaen kan anvendes til krypterede betalinger, som samtidig giver myndigheder mulighed for at identificere brugere samt giver brugerne mulighed for at verificere modparters identitet.

Mens flere kryptovalutaer kræver enorme mængder strøm, for at de kan udvindes, er Concordium bygget efter ’Proof-of-stake’ konceptet, som gør at valutaens energiforbrug er mikroskopisk i forhold til etablerede valutaer som Bitcoin eller Ethereum, skriver virksomheden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

    Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil