Lars Seiers blockchain-projekt Concordium går i luften om få dage

Om få dage lyder startskuddet på Lars Seiers store blockchain-satsning, Concordium.

Artikel top billede

(Foto: Frank Lohmann Photography / Frank Lohmann)

Onsdag 9. juni klokken 14.00 lanceres Lars Seriers kæmpe blockchain-satsning Concordium.

Det oplyser rigmanden og Saxo Bank-medstifteren på sin LinkedIn-profil.

Concordium Blockchain har været Lars Seiers primære projekt i de seneste tre år - et projekt, der er blevet skudt investeringer i for 36 millioner dollar, svarende til 220 millioner kroner.

Lars Seier er mildest talt begejstret for lanceringen af blockchain-projektet, som han på LinkedIn kalder for "en af de vigtigste begivenheder" i sit liv.

"Jeg opdagede første gang blockchain omkring 2012, og siden har det været en lang og utroligt spændende rejse i et nyt forretningsområde, der kommer til at definere fremtiden," skriver han.

Her er idéen med Concordium

Concordiums blockchain er bygget til at kunne håndtere eksempelvis kontrakter og penge-transaktioner i stor skala uden brug af tredjepart som eksempelvis banker, advokater og lignende.

Den decentraliserede blockchain byder på indbygget bruger-identifikation samt såkaldt Zero-Knowledge-Proofs til at sikre private data.

Concordium har tidligere meldt ud, at den efter lanceringen af blockchainen vil notere sin digitale valuta, GTU, på en kryptobørs. Det fremgår endnu ikke, hvornår denne notering foregår.

Valutaen kan anvendes til krypterede betalinger, som samtidig giver myndigheder mulighed for at identificere brugere samt giver brugerne mulighed for at verificere modparters identitet.

Mens flere kryptovalutaer kræver enorme mængder strøm, for at de kan udvindes, er Concordium bygget efter ’Proof-of-stake’ konceptet, som gør at valutaens energiforbrug er mikroskopisk i forhold til etablerede valutaer som Bitcoin eller Ethereum, skriver virksomheden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S