Google siger ja til at betale milliard-bøde til Frankrig og ændre fremgangsmåde for salg af annoncer

Google indvilliger med forlig at betale 1,4 milliarder kroner til den franske statskasse og ændre i sine vilkår for annoncering på sit site.

Artikel top billede

Alphabets Google vil med forlig med Frankrig ændre flere af betingelserne i selskabets annonce-tjeneste, der viser annoncer relateret til søgningerne på søgemaskinen Google.

Samtidig indvilliger Google i at betale en kontant bøde til Frankrig på 220 millioner euro - næsten 1,4 milliarder kroner for overtrædelse af de franske konkurrence-regler.

Det sker efter, at de franske konkurrence-myndigheder har konkluderet, at Google har misbrugt sin dominerende markedsposition på markedet for online-annoncering.

De franske konkurrence-myndigheder meddeler, at bøden til Google er blevet reduceret på grund af forliget.

Med forliget vil Google gøre det nemmere for konkurrenterne i de kommende tre år at anvende en række af Googles værktøjer til online-annoncering.

Netop disse værktøjer har været en central del af sagen.

De franske konkurrence-myndigheder mener, at Googles reklame-server - kendt som DoubleClick for Publishers (DFP) - har prioriteret bud, som bureauerne har indgivet gennem Googles egen auktions-tjeneste, AdX.

Forliget betyder blandt andet, at nu vil forbedre interoperatibiliteten mellem AdX og de reklame-servere, der køres af andre selskaber.

Desuden vil Google fjerne en række forhindringer, som konkurrenterne typisk løber ind i, når de vil sælge annoncer til kørsel på Googles platforme.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til taktiske netværksradioer i Kommunikationssektionen

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Full Stack Udvikler til Koncern IT i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Vallensbæk Kommune

    Koordinator med fagligt ansvar for Digital sikkerhed

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S