Amazons Jeff Bezos tager den første turist-flyvning ud i rummet i juli

Amazon-grundlæggeren Jeff Bezos erklærer nu, at han og broren Mark bliver de første til at tage en turisttur ud i rummet. Det sker allerede i juli - og der er plads til én ekstra i rumkapslen.

Artikel top billede

Amazon-grundlæggeren Jeff Bezos har meldt ud, at han med sin bror vil sætte kurs mod rummet på den første passager-flyvning, der bliver lanceret af hans eget rumfartsselskab, Blue Origin.

"Den 20. juli tager jeg denne rejse med min bror," erklærer han i et Instagram-indlægget.

"Det største eventyr med min bedste ven."

Det skriver BBC.

Blue Origin har også sat en plads i rumkapslen New Shepard på auktion.

Prisen på dette sæde var nået op på 2,8 millioner dollar - cirka 17 millioner danske kroner - da Jeff Bezos meddelte sin plan om at tage flyvningen.

Auktionen slutter den 12. juni.

Rumkapslen New Shepard er opkaldt efter Alan Shepard, der den anden person og den første amerikaner i rummet. Han lettede 5. maj 1961 i fartøjet Freedom 3. Senere var han afsted igen i Apollo 14 - den tredje succesfulde tur til månen.

Ifølge Blue Origins hjemmeside planlægger virksomheden at skyde kaplens passagerer mere end 100 km over jordens overflade, så de kan opleve vægtløshed.

Kapslen med seks pladser vender tilbage til jorden under faldskærme.

Den første bemandede flyvning vil ske to uger efter, at Jeff Bezos planlægger at træde tilbage som administrerende direktør for Amazon 5. juli.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems