Oprør i Apple efter krav om tre dage på kontoret om ugen

Det falder ikke i god jord hos Apples ansatte, at topchef Tim Cook fra september kræver at medarbejderne har tre dage på kontoret om ugen.

Artikel top billede

Normaliteten kan anes et sted i horisonten efter en tid med massiv nedlukning og - for mange - utallige timer på 'hjemmekontoret'.

Men hvad bliver den mest optimale og effektive balancegang mellem kontor og hjemmearbejde fremover?

Apples topchef Tim Cook sætter nu en foreløbig retning for det store selskab - fra september skal medarbejderne møde på kontoret mindst tre dage om ugen.

Og det falder ikke i god jord hos Apples tusindvis af ansatte.

Det skriver The Verge på baggrund af et internt brev.

Flere Apple-ansatte er således slet ikke enige i den genåbnings-linje og ønsker i stedet at holde fast på den øgede fleksibilitet og for nogle den permanente hjemmearbejdsmulighed.

"Vi vil gerne benytte lejligheden til at kommunikere en voksende bekymring blandt vores kolleger," fremgår det af det interne brev, der fortsætter:

"At Apples remote og fleksible arbejdspolitik og kommunikationen omkring den allerede har tvunget nogle af vores kolleger til at sige op. Uden den inklusion, som fleksibilitet medfører, føler mange af os, at vi er nødt til at vælge mellem enten en kombination af vores familier, vores velbefindende og at have mulighed for at gøre vores bedste arbejde eller være en del af Apple."

Ifølge Tim Cook skal Apple-medarbejderne imidlertid møde op på kontoret mandag, tirsdag og torsdag samt have mulighed for to fulde hjemmearbejdsuger om året.

Tim Cook har i forbindelse med planerne om de nye retningslinjer lagt vægt på, at Apple har manglet noget det seneste år - nemlig "hinanden".

Flere virksomheder har valgt en helt anden linje, hvor blandt andre Twitter og Facebook har givet fuldt råderum til, at deres medarbejdere kan arbejde hjemmefra i det omfang, de ønsker det.

Annonce

Everllence

R&D Data Scientist

Københavnsområdet

Roskilde Universitet

AV Tekniker

Region Sjælland

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,