Oprør i Apple efter krav om tre dage på kontoret om ugen

Det falder ikke i god jord hos Apples ansatte, at topchef Tim Cook fra september kræver at medarbejderne har tre dage på kontoret om ugen.

Artikel top billede

Normaliteten kan anes et sted i horisonten efter en tid med massiv nedlukning og - for mange - utallige timer på 'hjemmekontoret'.

Men hvad bliver den mest optimale og effektive balancegang mellem kontor og hjemmearbejde fremover?

Apples topchef Tim Cook sætter nu en foreløbig retning for det store selskab - fra september skal medarbejderne møde på kontoret mindst tre dage om ugen.

Og det falder ikke i god jord hos Apples tusindvis af ansatte.

Det skriver The Verge på baggrund af et internt brev.

Flere Apple-ansatte er således slet ikke enige i den genåbnings-linje og ønsker i stedet at holde fast på den øgede fleksibilitet og for nogle den permanente hjemmearbejdsmulighed.

"Vi vil gerne benytte lejligheden til at kommunikere en voksende bekymring blandt vores kolleger," fremgår det af det interne brev, der fortsætter:

"At Apples remote og fleksible arbejdspolitik og kommunikationen omkring den allerede har tvunget nogle af vores kolleger til at sige op. Uden den inklusion, som fleksibilitet medfører, føler mange af os, at vi er nødt til at vælge mellem enten en kombination af vores familier, vores velbefindende og at have mulighed for at gøre vores bedste arbejde eller være en del af Apple."

Ifølge Tim Cook skal Apple-medarbejderne imidlertid møde op på kontoret mandag, tirsdag og torsdag samt have mulighed for to fulde hjemmearbejdsuger om året.

Tim Cook har i forbindelse med planerne om de nye retningslinjer lagt vægt på, at Apple har manglet noget det seneste år - nemlig "hinanden".

Flere virksomheder har valgt en helt anden linje, hvor blandt andre Twitter og Facebook har givet fuldt råderum til, at deres medarbejdere kan arbejde hjemmefra i det omfang, de ønsker det.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    Informationssikkerhedsofficer

    Københavnsområdet

    Djurslands Bank

    IT-udvikler

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job