Oprør i Apple efter krav om tre dage på kontoret om ugen

Det falder ikke i god jord hos Apples ansatte, at topchef Tim Cook fra september kræver at medarbejderne har tre dage på kontoret om ugen.

Artikel top billede

Normaliteten kan anes et sted i horisonten efter en tid med massiv nedlukning og - for mange - utallige timer på 'hjemmekontoret'.

Men hvad bliver den mest optimale og effektive balancegang mellem kontor og hjemmearbejde fremover?

Apples topchef Tim Cook sætter nu en foreløbig retning for det store selskab - fra september skal medarbejderne møde på kontoret mindst tre dage om ugen.

Og det falder ikke i god jord hos Apples tusindvis af ansatte.

Det skriver The Verge på baggrund af et internt brev.

Flere Apple-ansatte er således slet ikke enige i den genåbnings-linje og ønsker i stedet at holde fast på den øgede fleksibilitet og for nogle den permanente hjemmearbejdsmulighed.

"Vi vil gerne benytte lejligheden til at kommunikere en voksende bekymring blandt vores kolleger," fremgår det af det interne brev, der fortsætter:

"At Apples remote og fleksible arbejdspolitik og kommunikationen omkring den allerede har tvunget nogle af vores kolleger til at sige op. Uden den inklusion, som fleksibilitet medfører, føler mange af os, at vi er nødt til at vælge mellem enten en kombination af vores familier, vores velbefindende og at have mulighed for at gøre vores bedste arbejde eller være en del af Apple."

Ifølge Tim Cook skal Apple-medarbejderne imidlertid møde op på kontoret mandag, tirsdag og torsdag samt have mulighed for to fulde hjemmearbejdsuger om året.

Tim Cook har i forbindelse med planerne om de nye retningslinjer lagt vægt på, at Apple har manglet noget det seneste år - nemlig "hinanden".

Flere virksomheder har valgt en helt anden linje, hvor blandt andre Twitter og Facebook har givet fuldt råderum til, at deres medarbejdere kan arbejde hjemmefra i det omfang, de ønsker det.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Ennova A/S

Senior Developer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS