Jeff Bezos, Elon Musk og andre af verdens rigeste betaler næsten intet i skat

Trods bugnende milliardformuer hos USA's rigeste, slipper Jeff Bezos, Elon Musk og andre af de mest velhavende personer i USA særdeles billigt i skat.

Artikel top billede

USA’s rigeste med Jeff Bezos, Elon Musk og Warren Buffett i den helt tunge liga har betalt relativt lidt eller slet ingenting i indkomstskat.

Det viser en analyse fra Propublica i perioden 2014 til 2018.

Det skriver blandt andre New York Times.

Analysen har set nærmere på USA's 25 rigeste, hvis formuer fra 2014 til 2018 steg med samlet 401 milliarder dollar.

I samme periode betalte de bare 13,6 milliarder kroner i indkomstskat - svarende til en skat på 3,6 procent af væksten i deres formuer.

Den lave beskatning skyldes især, at formuer ikke beskattes i USA.

Det betød eksempelvis, at både verdens rigeste mand Jeff Bezos var skattefri mellem 2007 til 2011, mens Tesla-stifter Elon Musk var det i 2018.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems