Dansk startup henter rekordinvestering: Rejser 387 millioner kroner i serie A-runde

Den danske startup Lenus har sikret sig en kæmpe investering på 387 millioner kroner. Svenske EQT Ven­tu­res fører an i, hvad der betegnes som den største serie A-investering i Danmark.

Artikel top billede

Bertram Thorslund, medstifter og CEO, Lenus.

Fotograf Nikolaj Thaning. (Foto: Lenus/Nikolaj Thaning Rentzmann)

Lenus, der står bag en fitnessplatform, der er målrettet personlige trænere, diætister og kostvejledere, har i en serie A-runde rejst 52 millioner euro svarende til 387 millioner kroner.

Det betegnes af partnere som den støre investering for et dansk selskab i en serie A-runde nogensinde.

Bag investeringen fører svenske EQT Ventures an med sin største investering nogensinde. Investeringsselskabet har satset hele 50 million euro i den danske virksomhed, der blev stiftet i 2016.

Det skriver Lenus i en meddelelse til Computerworld.
"Vi er ovenud begejstrede for, at EQT Ventures har valgt at lægge så stor en investering hos os. Nu kan vi for alvor sætte fuld damp på vores drømme og bidrage til at øge menneskers sundhed gennem en sundere livsstil. Vi kommer til at rekruttere i stor stil, produktudvikle, og senere på året rykker vi ind i USA," lyder det fra CEO Bertram Thorslund, der stiftede Lenus som blot 24-årig.

Med investeringen er Lenus, der over 225 ansatte, nu værdisat til hele tre milliarder kroner, eftersom EQT Ventures har erhvervet sig 12 procent af virksomheden.

Den enorme investering skal ifølge medstifter af Lenus, Bertram Thorslund, bruges på videreudvikling af platformen, mens det er planen at ansætte op mod 1400 nye ansatte i købet af de næste to år.

Efter at Lenus i 2020 hævede bruttofortjenesten fra 12 til 50 millioner kroner, skal der nu ekspanderes yderligere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech lead for AI og machine learning i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    SOS International

    Platform Engineer – Team Lead

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland