Dansk startup henter rekordinvestering: Rejser 387 millioner kroner i serie A-runde

Den danske startup Lenus har sikret sig en kæmpe investering på 387 millioner kroner. Svenske EQT Ven­tu­res fører an i, hvad der betegnes som den største serie A-investering i Danmark.

Artikel top billede

Bertram Thorslund, medstifter og CEO, Lenus.

Fotograf Nikolaj Thaning. (Foto: Lenus/Nikolaj Thaning Rentzmann)

Lenus, der står bag en fitnessplatform, der er målrettet personlige trænere, diætister og kostvejledere, har i en serie A-runde rejst 52 millioner euro svarende til 387 millioner kroner.

Det betegnes af partnere som den støre investering for et dansk selskab i en serie A-runde nogensinde.

Bag investeringen fører svenske EQT Ventures an med sin største investering nogensinde. Investeringsselskabet har satset hele 50 million euro i den danske virksomhed, der blev stiftet i 2016.

Det skriver Lenus i en meddelelse til Computerworld.
"Vi er ovenud begejstrede for, at EQT Ventures har valgt at lægge så stor en investering hos os. Nu kan vi for alvor sætte fuld damp på vores drømme og bidrage til at øge menneskers sundhed gennem en sundere livsstil. Vi kommer til at rekruttere i stor stil, produktudvikle, og senere på året rykker vi ind i USA," lyder det fra CEO Bertram Thorslund, der stiftede Lenus som blot 24-årig.

Med investeringen er Lenus, der over 225 ansatte, nu værdisat til hele tre milliarder kroner, eftersom EQT Ventures har erhvervet sig 12 procent af virksomheden.

Den enorme investering skal ifølge medstifter af Lenus, Bertram Thorslund, bruges på videreudvikling af platformen, mens det er planen at ansætte op mod 1400 nye ansatte i købet af de næste to år.

Efter at Lenus i 2020 hævede bruttofortjenesten fra 12 til 50 millioner kroner, skal der nu ekspanderes yderligere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S