Dansk startup henter rekordinvestering: Rejser 387 millioner kroner i serie A-runde

Den danske startup Lenus har sikret sig en kæmpe investering på 387 millioner kroner. Svenske EQT Ven­tu­res fører an i, hvad der betegnes som den største serie A-investering i Danmark.

Artikel top billede

Bertram Thorslund, medstifter og CEO, Lenus.

Fotograf Nikolaj Thaning. (Foto: Lenus/Nikolaj Thaning Rentzmann)

Lenus, der står bag en fitnessplatform, der er målrettet personlige trænere, diætister og kostvejledere, har i en serie A-runde rejst 52 millioner euro svarende til 387 millioner kroner.

Det betegnes af partnere som den støre investering for et dansk selskab i en serie A-runde nogensinde.

Bag investeringen fører svenske EQT Ventures an med sin største investering nogensinde. Investeringsselskabet har satset hele 50 million euro i den danske virksomhed, der blev stiftet i 2016.

Det skriver Lenus i en meddelelse til Computerworld.
"Vi er ovenud begejstrede for, at EQT Ventures har valgt at lægge så stor en investering hos os. Nu kan vi for alvor sætte fuld damp på vores drømme og bidrage til at øge menneskers sundhed gennem en sundere livsstil. Vi kommer til at rekruttere i stor stil, produktudvikle, og senere på året rykker vi ind i USA," lyder det fra CEO Bertram Thorslund, der stiftede Lenus som blot 24-årig.

Med investeringen er Lenus, der over 225 ansatte, nu værdisat til hele tre milliarder kroner, eftersom EQT Ventures har erhvervet sig 12 procent af virksomheden.

Den enorme investering skal ifølge medstifter af Lenus, Bertram Thorslund, bruges på videreudvikling af platformen, mens det er planen at ansætte op mod 1400 nye ansatte i købet af de næste to år.

Efter at Lenus i 2020 hævede bruttofortjenesten fra 12 til 50 millioner kroner, skal der nu ekspanderes yderligere.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S