Interne dokumenter afslører: Store problemer med nye it-systemer til ejendomsvurderinger

Interne papirer afslører, at der er alvorlige problemer med de nye it-systemer for ejendomsvurderinger og boligskatter, skriver Altinget.

Artikel top billede

Der er store problemer de de it-systemer, der skal håndtere boligskatter og ejendomsvurderinger fremover, skriver Altinget.

Mediet har fået indsigt i interne dokumenter, der viser en række problematiske forhold.

Det handler blandt andet om manglen på en klar plan for projektet, manglende overordnet styring af projektet med 500 it-folk og fraværet af en "resultatetorienteret kultur," fremgår det.

Gennem de sidste syv år har hundrevis af it-ansatte arbejde på det nye system, der skal modernisere vurderingen af ejendommes værdi og opkrævning af boligskatter.

Det nye systemer udvikles under Udviklings- og Forenklingsstyrelsen, der hører under skatteminister Morten Bødsovs (S) ressortområde. Ministeren har ikke ønsket at stille op til interview med Altinget.

Ministeriet har i stedet skrevet til mediet i en kommentar, at de ikke kan "genkende det billede af projektet, som Altingets artikel beskriver."

Boligskattesystemet, der er blevet udskudt ad flere omgange, har indtil videre kostet over en milliard kroner, hvilket er fem gange mere end det oprindelige estimat.

De interne dokumenter viser desuden, at der stadig mangler et troværdigt estimat af den endelige pris samt at der ikke vurderes at være en præcis beskrivelse af projektet, skriver Altinget.

Rammer langt over budgettet

I slutningen af maj 2021 kom det frem, at det omstridte it-system til ejendomsvurdering havde brug for endnu en kapitalindsprøjtning.

Det fremgik af et aktstykke til Folketingets Finansudvalg, hvor skatteminister Morten Bødskov (S) anmodede om et yderligere trecifret millionbeløb til videreudvikling af it-ejendomsvurderingssystemet i andet semester af 2021.

Oprindeligt blev det reviderede it-system til ejendomsvurderinger skønnet til at løbe op i 81,8 millioner kroner, dengang projektet blev skudt i gang i 2015.

Siden er det blevet udskudt flere gange, mens budgetrammen er skredet med over 1000 procent til over 1,1 milliard kroner.

Systemet har været på tegnebrættet siden 2013.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Unik System Design A/S

QA Engineer for AI-first development

Nordjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse