Efter kritik af prisansættelse: Samesystem med Henrik Salicath i spidsen nedjusterer egen værdi med 100 millioner kroner før børsnotering

Samesystem sænker egen værdiansættelse med 26 procent forud for selskabets børsnotering på First North. Det sker efter kritik af selskabets prisansættelse, skriver Børsen.

Artikel top billede

På vej mod en børsnotering har SaaS-selskabet SameSystem nu slået 26,7 af prisen for aktier i selskabet.

Selskabet har selv valgt at sænke værdiansættelsen fra 375 millioner kroner til 275 millioner kroner forud for noteringen på Nasdaq First North.

Børsen skriver, at denne justering af værdiansættelsen sker efter, at SameSystem har modtaget kritik for at skulle være prissat alt for højt. I øjeblikket sælger selskabet aktier for 75 millioner kroner, hvor de først 60 millioner kroner er via nyudstedte aktier.

"Der har været nogle tendenser i forhold til de selskaber, der er gået på børsen omkring deres valuations. Vi har sammen med rådgivere kigget på, hvordan markedet har forandret sig, og så har vi taget konsekvensen af det,” siger CEO i Samesystem Henrik Salicath, til avisen.

Prisreduktionen sker til trods for, at Samesystem eller har fyldt ordrebøgerne op og desuden har overtegnet aktiesalget inden den forestående børsintroduktion, lyder det.

Tilbage i maj blev delecykeltjenesten Donkey Republic og investeringsrobotten Nord Investments noteret på First North, hvorefter begge aktier er faldet med 28 og 30 procent fra udbudskursen.

Når Henrik Salicath adspørges, om værdijusteringen sker for at undgå lignende situationer, så fortæller han, at der udelukkende tages højde for selskabets aktuelle situation, skriver Børsen.

Aktierne vil nu blive udbudt til en lavere stykpris, mens selskabets fastholder at udbyde aktier for 75 millioner kroner.

Samesystem, der har hovedkvarter i Værløse nord for København, står bag en cloud-baseret løsning til optimering af drift og administration af butikskæder ved hjælp af blandt andet kunstig intelligens.

Hentede Henrik Salicath ind som CEO

Henrik Salicath havde været CEO i Fiftytwo, det tidligere Bording Data, gennem en årrække indtil for otte måneder siden, hvor han forlod selskabet.

I april 2021 kom det frem, at han blev nye administrerende direktør for Samesystem, der var ved at planlægge den kommende børsnotering.

Han overtog derved roret fra Henrik Ritlov, der er majoritetsejer og stifter af Samesystem.

Ifølge Børsens oplysninger anbefalede Nasdaq, at selskabet fandt en anden CEO, da Henrik Ritlov modtog en dom for insiderhandel for 24 år siden.

Læses lige nu

    Annonce

    DHI A/S

    Software Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Støtte i Varde

    Sydjylland

    TV2

    iOS-udvikler TV 2 Nyheder-appen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S