Efter kritik af prisansættelse: Samesystem med Henrik Salicath i spidsen nedjusterer egen værdi med 100 millioner kroner før børsnotering

Samesystem sænker egen værdiansættelse med 26 procent forud for selskabets børsnotering på First North. Det sker efter kritik af selskabets prisansættelse, skriver Børsen.

Artikel top billede

På vej mod en børsnotering har SaaS-selskabet SameSystem nu slået 26,7 af prisen for aktier i selskabet.

Selskabet har selv valgt at sænke værdiansættelsen fra 375 millioner kroner til 275 millioner kroner forud for noteringen på Nasdaq First North.

Børsen skriver, at denne justering af værdiansættelsen sker efter, at SameSystem har modtaget kritik for at skulle være prissat alt for højt. I øjeblikket sælger selskabet aktier for 75 millioner kroner, hvor de først 60 millioner kroner er via nyudstedte aktier.

"Der har været nogle tendenser i forhold til de selskaber, der er gået på børsen omkring deres valuations. Vi har sammen med rådgivere kigget på, hvordan markedet har forandret sig, og så har vi taget konsekvensen af det,” siger CEO i Samesystem Henrik Salicath, til avisen.

Prisreduktionen sker til trods for, at Samesystem eller har fyldt ordrebøgerne op og desuden har overtegnet aktiesalget inden den forestående børsintroduktion, lyder det.

Tilbage i maj blev delecykeltjenesten Donkey Republic og investeringsrobotten Nord Investments noteret på First North, hvorefter begge aktier er faldet med 28 og 30 procent fra udbudskursen.

Når Henrik Salicath adspørges, om værdijusteringen sker for at undgå lignende situationer, så fortæller han, at der udelukkende tages højde for selskabets aktuelle situation, skriver Børsen.

Aktierne vil nu blive udbudt til en lavere stykpris, mens selskabets fastholder at udbyde aktier for 75 millioner kroner.

Samesystem, der har hovedkvarter i Værløse nord for København, står bag en cloud-baseret løsning til optimering af drift og administration af butikskæder ved hjælp af blandt andet kunstig intelligens.

Hentede Henrik Salicath ind som CEO

Henrik Salicath havde været CEO i Fiftytwo, det tidligere Bording Data, gennem en årrække indtil for otte måneder siden, hvor han forlod selskabet.

I april 2021 kom det frem, at han blev nye administrerende direktør for Samesystem, der var ved at planlægge den kommende børsnotering.

Han overtog derved roret fra Henrik Ritlov, der er majoritetsejer og stifter af Samesystem.

Ifølge Børsens oplysninger anbefalede Nasdaq, at selskabet fandt en anden CEO, da Henrik Ritlov modtog en dom for insiderhandel for 24 år siden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Support Consultant

    Nordjylland

    Paychex Europe

    Scrum Master

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S