Efter kritik af prisansættelse: Samesystem med Henrik Salicath i spidsen nedjusterer egen værdi med 100 millioner kroner før børsnotering

Samesystem sænker egen værdiansættelse med 26 procent forud for selskabets børsnotering på First North. Det sker efter kritik af selskabets prisansættelse, skriver Børsen.

Artikel top billede

På vej mod en børsnotering har SaaS-selskabet SameSystem nu slået 26,7 af prisen for aktier i selskabet.

Selskabet har selv valgt at sænke værdiansættelsen fra 375 millioner kroner til 275 millioner kroner forud for noteringen på Nasdaq First North.

Børsen skriver, at denne justering af værdiansættelsen sker efter, at SameSystem har modtaget kritik for at skulle være prissat alt for højt. I øjeblikket sælger selskabet aktier for 75 millioner kroner, hvor de først 60 millioner kroner er via nyudstedte aktier.

"Der har været nogle tendenser i forhold til de selskaber, der er gået på børsen omkring deres valuations. Vi har sammen med rådgivere kigget på, hvordan markedet har forandret sig, og så har vi taget konsekvensen af det,” siger CEO i Samesystem Henrik Salicath, til avisen.

Prisreduktionen sker til trods for, at Samesystem eller har fyldt ordrebøgerne op og desuden har overtegnet aktiesalget inden den forestående børsintroduktion, lyder det.

Tilbage i maj blev delecykeltjenesten Donkey Republic og investeringsrobotten Nord Investments noteret på First North, hvorefter begge aktier er faldet med 28 og 30 procent fra udbudskursen.

Når Henrik Salicath adspørges, om værdijusteringen sker for at undgå lignende situationer, så fortæller han, at der udelukkende tages højde for selskabets aktuelle situation, skriver Børsen.

Aktierne vil nu blive udbudt til en lavere stykpris, mens selskabets fastholder at udbyde aktier for 75 millioner kroner.

Samesystem, der har hovedkvarter i Værløse nord for København, står bag en cloud-baseret løsning til optimering af drift og administration af butikskæder ved hjælp af blandt andet kunstig intelligens.

Hentede Henrik Salicath ind som CEO

Henrik Salicath havde været CEO i Fiftytwo, det tidligere Bording Data, gennem en årrække indtil for otte måneder siden, hvor han forlod selskabet.

I april 2021 kom det frem, at han blev nye administrerende direktør for Samesystem, der var ved at planlægge den kommende børsnotering.

Han overtog derved roret fra Henrik Ritlov, der er majoritetsejer og stifter af Samesystem.

Ifølge Børsens oplysninger anbefalede Nasdaq, at selskabet fandt en anden CEO, da Henrik Ritlov modtog en dom for insiderhandel for 24 år siden.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job